Elswout en de tragische geschiedenis van een familie Huis Elswout, het 'Boreel' huis met tweede poort vóór de periode Borski. Prent van Numan, gekleurd, in 1793 Elswout is ruim tachtig jaar een stuk van mijn leven geweest. Als kind maakte ik tochtjes in de ezelwagen met verre neven en nichtjes. Wij voeren in de boten door de* vijvers, door het sluisje dat het waterniveau op het land goed regelde, onder de poort door waar je je hoofd moest buigen om je niet te stoten en wij angst hadden voor spinnen en vleermuizen. In de oranjerie kijken naar de oranje-appeltjes die je nóóit mocht plukken. Als er een afgevallen was, er toch even in bijten. Maar, oh! wat afschuwelijk. Het waren bittere sinaasappeltjes, voor de marmelade. Van 1805 tot 1882 is Elswout een familiehuis van de Borski's. Willem Borski I koopt het in 1805 in verwaar loosde staat van Jacob Boreel. In de eerste periode 1645- 1780, de tijd van Marcelis en nazaten, had Elswout een mooie, klassieke tuinaanleg met muren, eerst één en later twee poorten en een grote binnenplaats. Maar Boreel had de mode in het hoofd: het huis wordt witgekeimd en het hele terrein moet veranderen in een Engelse landschaps tuin. In 1795 verdwijnt Boreel naar Rome omdat hij niet onder de Fransen wil leven. Als Willem Borski Elswout koopt heeft hij negen kinderen. Hij laat hij het huis ver groten door architect Ziesenis, echtgenoot van de door Napoleon bewonderde Mevrouw Ziesenis-Wattier. Er komt een verdieping op en het huis lijkt nu op andere grote huizen uit die tijd, zoals bijvoorbeeld Hartenlust in Bloemen daal. Willem Borski II De periode van Willem Borski II, die op Elswout kwam wonen toen zijn moeder stierf (1846), is een goede tijd voor Elswout. Zijn vrouw Cathérine Antoinette Boode is een mooie, fijnbesnaarde vrouw. Haar ouders waren Frans en Duits, planters in Demerary, West Indië. Er wordt te Elswout voornamelijk Frans gesproken. Willem Borski II, bezit de meeste grond en buitenplaatsen in Overveen, naast Elswout ook Duinlust (nu CIOS), Duinvliet (afgebro ken in 1885), Elswoutshoek, Belvédère, het oude Lindenheuvel (thans Overbeek) en Bloemenheuvel. Hij heeft grote invloed in de gemeenteraad. Rond 1880 26 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 26