schenkt hij de grond voor de spoorlijn Haarlem- Zandvoort. Daar waren enige condities aan verbonden en hij stippelde zelf het tracé uit: rechtdoor van Haarlem naar Overveen waar een stationnetje moest komen met een trapje naar het aangrenzende Belvédère; dan nog een kilo meter rechtdoor, voorts met een brug over de Zanderijvaart en vandaar langs het visserspad door naar Zandvoort. Ook stipuleerde hij dat er 'geen gelagen wer den gezet' in het station. Hij was bang voor onveiligheid op Belvédère. Stamhouder Het echtpaar krijgt twee dochters en in 1834 een zoon, Willem Borski III. Bij zijn geboorte wordt de bruine beuk in de hertenkamp geplant, uit vreugde dat er weer een stamhouder is. De beuk staat er prachtig bij en ontneemt nu vanaf de Elswoutslaan het gezicht op het lelijke vierde huis 'Elswout'. Daar vlakbij is het kindertuintje van de oudste zuster Anna Borski: in het midden staat een es met in de stam een knoop die er in is gelegd door Anna. In 1834 schrijft zij, zes jaar oud, in het Engels een briefje aan de Heer Stoop, procuratiehouder van haar vader: 'Wilt u a.u.b. tijdens mijn vakantie in Zwitserland goed voor mijn tuintje zorgen?' Zuster Louise De tweede zuster Louise trouwt met Jonkheer van Loon, woont te Amsterdam en is zeer mondain, 's Winters gaat zij voor maanden naar Cannes, met equipage, paarden, koetsiers en personeel; dit alles per trein! Op een dag slaan de paarden op hol; zij springt uit angst uit het rijtuig, valt met haar hoofd op een steen, raakt bewusteloos en sterft. Er wordt in Cannes een herdenkingsdienst gehouden; hier waren negen gekroonde hoofden aanwezig! In de familie werd gezegd: 'Wat zou zij hier zelf van genoten hebben!'. Zij werd begraven op de Algemene Begraafplaats te Overveen en later overgebracht naar het familiegraf aan de Bergweg in Bloem endaal. Voor deze begraafplaats werd de grond geschonken door Anna van der Vliet-Borski. Willem Borski III erft Elswout van zijn ouders. Hij vindt het huis niet naar zijn smaak en laat het afbreken. Zelf heeft hij geen kinderen. Het vierde huis Elswout verrijst, maar Willem Borski III sterft eer het af is in 1884. Anna van der Vliet-Borski De oudste zuster Anna Borski trouwt met haar neef David van der Vliet, wiens moeder ook een Borski was. De ter reinen van de Borski's en de Van der Vlieten komen later allemaal in haar eigendom, want Anna krijgt na de dood Elswout, het nieuwe huis, westzijde, tijdens de bouw omstreeks 1883. Arch. C. Muysken (foto Gemeente- totoempiie bouwweerk voor Willem Borski I. archief Bloemendaal). Kopergravure naar F.A. Milatz. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 27

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 27