Winters gingen ze terug naar Amsterdam. Zij krij gen vijf zonen en vier dochters en met de zonen begint de tragedie. De oudste zoon Jan sterft op 21-jarige leeftijd aan tyfus te Parijs. Hij was toen al op kantoor bij de Wed. Willem Borski en Hope. De tweede zoon Willem is niet sterk; hij moet veelal kuren en sterft te Florence, Anna van der Vliet-Borski (1828- 26 jaar oud. De derde en 1912), door H. Siebert. vierde zonen zijn tweelin gen: David en Emile. Zij hebben een heerlijk bestaan op Duinlust en Elswout. Voor hun opvoeding woont er een zeer erudiete Zwitserse gou verneur, Adolphe Burdet, in huis die hen les geeft, en die later zal trouwen met de op een na jongste zuster van zijn pupillen. De zoon Emile blijkt zwak van zenuwen. Zijn tweeling broer David werkt al op de bank Hope te Amsterdam, maar is zo kapot en terneergeslagen door de verlamming van zijn vader, die getroffen was door een beroerte, door de dood van zijn twee zwagers Egidius en Bijleveld, èn door de zwakke geestestoestand van Emile, dat hij besluit een einde aan zijn leven te maken. Hij is dan dertig jaar. De jongste zoon, Henkie, is eenentwintig jaar jonger dan zijn oudste broer en zeer geliefd bij zijn neven en nichten. Over hem heb ik altijd zo aardig horen praten. Hij heeft kinderverlamming, of misschien was het epilepsie, en reist naar Engeland en Frankrijk om genezing te vinden. Hij sterft op doktersbezoek te Parijs. Deze Anna van der Vliet-Borski, mijn overgrootmoeder, herinner ik mij nog zeer goed. Zij kwam op mijn vierde verjaardag in de Landauer, een open rijtuig met twee paar den, met haar gezelschapsdame naar Haarlem. Ik kreeg een kinderfornuisje met spiritusbrander, waar ik jaren op mocht koken (kalfsoesters, appelmoes en gebakken aardap pels), en een bos witte seringen uit de kassen van Duinlust waar zij woonde. Maar ik was ontsteld dat zij in het open rijtuig achteruit reed en de gezelschapsdame vooruit! Wij, kinderen, moesten altijd achteruit zitten; maar de oude dame reed nu achteruit omdat ze dan beschut zat achter de koetsier. De zonen van der Vliet: een tragedie Anna en David van der Vliet-Borski wonen 's zomers op het oude huis Duinlust, een laag, charmant, wit huis. 's van Willem Borski III al diens onroerend goed in haar erfdeel. Anna woont dan net op het nieuwe huis Duinlust van de archi tect Muysken. Zij heeft geen zin om Elswout, ook gebouwd door Muysken, te laten afbouwen en laat er alleen een dak op zetten. Het blijft een lege huls zonder vloeren en binnen muren. Later worden gor dijnen op de ramen geschilderd met een meng sel van kalk en karnemelk. David van der Vliet (1822-1889), H.J. Slijper naar Siebert. Spider van Mevrouw Luden-Van der Vliet bespannen met rood-schimmel 'Cherry'; koetsier G. van Meurs, ca. 1930. De dochters De vier dochters waren sterk. Hun vader voedde hen net zo op als zijn jongens en hij leerde hen zwemmen en vis sen, schieten in Elswout en schaatsen op de grachten van Amsterdam. Dat vonden de andere grachten-bewoners niet behoorlijk - dochters horen thuis te zitten met hun hand werk - maar het was heerlijk. In 1916 zie ik Olga Burdet- van der Vliet met man en kinderen prachtig kunstrijden op Elswout. 's Middags kwamen daar vele familieleden met invités genieten van het schaatsen. Duinlust stuurde een groot rijtuig met kopjes, bekers, kannen hete chocola de en vele soorten koekjes en cake naar het botenhuis onder aan het terras van het onbewoonde Elswout. Anna's oudste dochter Anna trouwde met de heer Bijleveld 28 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 28