Foto omslag voorzijde: Gezicht op de Elswoutslaan bij de (vóór)poort van Elswout. Aquarel door Wybrand Hendriks, kastelein van Teylers Stichting naar een schilderij van J.V. van der Vinne, laat 17de eeuw. Verblijfplaats schilderij onbekend (particuliere collectie). Als achtergrond dient de 'Nieuwe kaart van Haarlems Schoone Omstreken'van F.J. Nautz uit 1836. Foto omslag achterzijde: De nieuwste huizen in Overveen staan aan het Blekersveld. (Foto Crefo, Wil Woertman). Aquarel van J. Kops, circa 1780 (particuliere collectie). Weinig is bewaard gebleven aan oude gebouwen in onze gemeente. Branden, maar ook slopingswoede zijn daarvan de belangrijkste oorzaken. Het is daarom verheugend dat Overveen kan stoffen op een direct over blijfsel uit een ver verleden, de 17de eeuwse toegangspoort - de zogeheten vóórpoort - tot de voormalige buitenplaats Elswout. De omgeving is nog ongerept, de ligging aan de voet der duinen als in een dal. Tot nu toe heeft de demon van het verkeer er geen vat op kunnen krijgen. Met haar kruisvensters die in de zuidelijke vleugel tot in het laatste kwart van de 19de eeuw aanwezig waren, bood de poort een wat grimmige, koele aanblik. Toen Willem Borski I (1765-1814) in 1805 Elswout met alle ap- en dependenties in eigendom had verworven, wenste hij in de zomermaanden al terstond met zijn groot gezin van zijn nieuwe bezit te genieten. De verbouwing van het in oorsprong 17de eeuwse huis in empi- re-stijl, toen modem, verhinderde dat het in de eerste jaren kon worden betrokken. Daarom werd de noordvleugel van de vóórpoort als tijdelijk zomerverblijf in gereedheid gebracht. In de ruime voorkamer waren bed steden getimmerd, zes in getal, voorzien van deuren met daarin kleine hartvormige openingen, en elke bedstede bestemd voor twee personen. Tegen één wand waren de bedste den boven elkaar geplaatst. De bovenste was alleen bereikbaar via een bruingeschilderd houten ladder tje. In de voorgevel (noordzijde) werden de kruisvensters vervangen door buitensporig grote ramen. In de zuidelijke poortvleugel bevond zich een koestal, maar de boer woonde in het sluishuisje. Als rond 1890 het poortgebouw ernstige mankementen gaat verto nen, wordt algehele sloop overwo gen. Het blijft bij de afbraak van de zuidvleugel, die opnieuw wordt opgetrokken. Over het gehele gebouw wordt een nieuwe kap aangebracht en een nieuw klokken torentje met slag- en uurwerk. Vijfmaal per dag werd er geluid om de schaft- en rusttijden voor de plaatswerkers aan te geven. Men bedenke: nog in de jaren der tig van deze eeuw waren er men sen die konden lezen noch schrijven of op de klok kijken en die zeker geen zakhorloge bezaten. Onder de poort hing een fraaie grote lantaarn die langs een ijzeren stang terzijde kon worden getrokken, opdat rijtuigen met koetsier op de bok, maar ook hooiwagens, hoog opgetast, onbelemmerd konden passeren. Die lantaarn hangt nu achter de poort met er tegenover een soortgelijk exem plaar, afkomstig van 'Duinlust' (CIOS). Tot in de tweede wereldoorlog bevond zich in de zuidelijke vleugel de schilderswerkplaats, de bergplaats voor gereedschappen en werkte er op gezette tijden de honingzemer. Er hing dan altijd een heerlijke, zoete geur. In augustus 1939 - de oorlog was uitgebroken - trok een eskadron pant- serafweergeschut (PAG) van ons leger de poort binnen, op 19 mei 1940 gevolgd door de vijandelijke bezetting. Thans herbergt zij een kantoor van het Staatsbosbeheer en woont er de directe beheerder/opzichter van het tot rijkseigendom geworden Elswout. Ondanks een ingrijpende restauratie/constructie in de vorige eeuw, met in de achtergevel weer zichtbaar gemaakt het in steen gehouwen wapen van het geslacht Van Marcelis, heeft de poort van Elswout haar 17de eeuwse karakter behouden. In haar omlijsting van hoog geboomte mag zij een waardig monument worden genoemd, dat toegang biedt tot een zorgvuldig onderhouden park van kostelijke verscheidenheid. (Met dank aan mr. C.W.D. Vrijland.) 2 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 2