Het klokhuis van Overveen en zijn u u rwerk Het gerestaureerde uurwerk, 1997 (foto Crefo). afkondigingen waren te doen of om hen te waarschuwen bij brand, storm en andere rampen. Prenten Het klokhuis is in de twee eeuwen van zijn bestaan vele malen afgebeeld op prenten en tekeningen, al is zijn uiter lijke verschijning niet altijd geheel en al dezelfde en lang niet altijd even elegant. Op vele prenten is ook de wijzer plaat, met de ene wijzer hoog in de romp geplaatst, dui delijk te zien. Toch ziet het er naar uit dat het uurwerk niet even oud is als de luidklok, maar pas later is aange bracht. Wel staat vast dat het uurwerk van vóór 1750 dateert. Sloop In 1846 zijn klok èn uurwerk overgebracht naar het nieu we Raadhuis, gebouwd op de plek van het oude klokhuis. De sloop van het klokhuis bracht de gemoederen destijds flink in beweging en ging elke rechtgeaarde Overvener aan het hart. Een van hen, Anthonie Nicolaas Bijvoet, bol- lenkweker en bewoner van Schoonoord aan het Houtmanspad, stortte in 1845 zijn hart uit in een lang gedicht, waarin hij niet alleen de bestuurderen de nodige verwijten maakt, maar en passant ook sommige medebur gers de mantel uitveegt over hun gedrag: 'Aan het klok huis te Overveen'. Nog vóór de tweede helft van de 17 de eeuw verrees in Overveen een houten klokhuis, daar waar de Zijlweg op de Bloemendaalseweg uitkomt, pal tegenover het Rechthuis aan de westkant van wat later de Korte Zijlweg zou gaan heten. Gedurende twee eeuwen zou hij de dorpskern domineren, met zijn smalle hoge romp, afge dekt met een tentdakje en bekroond door een windvaan. Tussen romp en dak smalle openingen die als galmgaten fungeerden voor de grote luidklok, in 1647 in Amsterdam gegoten bij dezelfde klokkengieter die tien jaar eerder de klok voor de Hervormde Kerk in Bloemendaal geleverd had. Randschrift Het randschrift in de klok luidt: 'Assuerus Coster me fecit Amstelodami anno 1647' en in de mantel van de klok tref fen we de namen aan van de toenmalige bestuurders: 'Jan Dyckmans Schout, Huybert Cornelissen van Haes Gerrit Jorissen Schepenen tot Overveen'. Deze grote luidklok riep de burgers van Overveen bijeen wanneer er bijzondere Het klokhuis in 1779, gezien vanuit het zuidoosten. Het is aanmerkelijk hoger dan voorheen, er zijn twee wijzerplaten zichtbaar en in de romp is een hoge smalle deur aangebracht. (Tekening van H. Tavernier, in het bezit van het Gemeente-archief Bloemendaal.) 34 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 34