Onderkomen Het klokhuis had het twee eeuwen uitgehouden, het nieu we Raadhuis was na éénmaal honderd jaar al veel te klein om het bestuurlijk apparaat van een snel groeiende gemeente te herbergen. Maar luidklok en uurwerk over leefden de sloop van het Raadhuis aan de Korte Zijlweg en verhuisden mee naar de Nagtegaal, het 'tijdelijk' onderko men, in afwachting van de bouw van een nieuw groot Raadhuis. De crisistijd en de Tweede Wereldoorlog gooi den echter roet in het eten en zo zou het tot 1966 duren voordat het huidige Gemeentehuis betrokken kon worden. De luidklok van het klokhuis, ondergedoken in de oor logsjaren, kreeg een nieuwe bestemming. Sinds 1946 is zijn indrukwekkend geluid ieder jaar te horen op de avond van de 4de mei tijdens de herdenking op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg. Restauratie Het uurwerk verhuisde van de zolder van de Nagtegaal naar de kelder van Bloemenheuvel. De wijzerplaat is verlo ren gegaan maar alle andere onderdelen zijn bewaard gebleven. Na enige maanden van zorgvuldig restauratie werk door de klokkenkenner bij uitstek, de heer W.A. Verhoef uit Haarlem, is sinds kort in het Raadhuis op de eerste verdieping bij de burgemeesterskamer het uurwerk weer te bewonderen én te beluisteren. Een rust gevende, statige tik voortgebracht door een uiterst eenvou dig lijkend raderwerk, eeuwenoud! Stammend uit een tijd waarin men nog niet om 17.34 uur de trein moest pakken of om 9.56 uur de bus. Een globale tijdsaanwijzing met één wijzer was meer dan genoeg. Als u binnenkort binnenloopt in het Gemeentehuis om uw paspoort te verlengen of anderszins, neem dan vooral even de moeite en de 'tijd' om bij uw eigen oude klok even tot rust te komen! Jet Slagter-Wieringa Geraadpleegde literatuur: Mr. C.W.D. Vrijland Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, Schuyt en Co, Haarlem 1975. Oudst bekende tekening, mogelijk van Hobbema, van het toen nog geheel houten klokhuis te Overveen (gab) 36 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 36