Overveen buyten Harlem, circa 1770, gezien van de Korte Zijlweg af in noordelijke richting. Links het Klokhuis', rechts: de west- en zuidzijde van 'De Swaen'. (J. Goll van Franckenstein, gewassen tekening, 40 x 311/2 cm, particuliere collectie.) geloofsbelijdenis. De toedracht van de zaak was als volgt. Midden 1729 was de waard Frans Jan Davidts, gesproten uit een van oorsprong Vlaamse blekersfamilie, overleden. Hij evenals zijn echtgenote waren lidmaat van de Nederduitsche Gereformeerde kerk. Zijn weduwe Antje Bauke had de nering voortgezet. Antje was een struise jon ge vrouw. Voor een herberg was een mooie herbergierster altijd een aanbeveling. Gedachtig aan Shakespeare's woor den: 'Love comforteth like sunshine after rain' had zij een aangename relatie aangeknoopt met een man van 'de Roomse religie'. Dat had geleid tot een huwelijk maar ook tot Antje's overgang naar de R.K. kerk. In een huis waarin de 'roomse Superstitie' werd bedreven, kon het ambachts bestuur dat de 'ware Gereformeerde Religie' in pacht had, zich natuurlijk niet meer vertonen. Overleg was nodig met Burgemeesteren en Regeerders van Haarlem. Zij immers waren van 1722 af door koop ambachtsheren van T, A ende V geworden. Hoekstra in zijn standaardwerk over Bloemendaal (blz. 151) spreekt van een 'verkapte annexa tie'. Hoe wangunstig zal Haarlems huidige burgemeester aan die tijd terugdenken! De beraadslaging leidde er toe dat op 16 april 1730 het besluit viel om De Swaen te ver laten en om tijdelijk 'rechdxuis' te gaan houden in de her berg De Gouden Leeuw, staande aan de Brouwersvaart over de Korte Zijlweg, bij wat nu heet de Hospesbrug. Waard - hospes - was daar toen Jacob Schoonen.10' Gildedagen Blijkbaar is De Swaen in de familie Davidts gebleven, want op 3 februari 1767 verkopen de erven Davidts de herberg voor 4.500 aan Jan Martin Michaelse, die haar onder de wat fraaier klinkende naam Johan Martin Michaelis op 7 maart 1782 overdoet aan Frans Prijn. Tien jaar later op 18 juni 1792 wordt Herman Hendrik Timmer eigenaar voor 3.000. De Swaen, het rechthuis, had in de loop des tijds een voornamer uiterlijke gedaante gekregen. Voor de 17de eeuwse gevel met kruisramen was een open galerij aange bracht, waar bezoekers konden zitten. Veel 'Heerengezelschappen' kwamen er samen. Het St. Jacobsgilde vierde er zijn gildedagen. De jachtelite, ver enigd in het St. Hubertusgilde, hield er haar jaarlijkse maaltijd en éénmaal per jaar trok men van hier ter vis vangst met de zegen naar de Brouwerskolk. Oneerbiedig Sedert 1768 was Franpois Augustus de Genestet, de over grootvader van de dichter, schout. Hij was dat ook van Zandvoort. Inmiddels brak de tijd aan, waarin zich grote veranderin gen gingen voltrekken. Het oude regentenstelsel had afge daan. De Fransen waren binnengevallen. De Bataafse Republiek was uitgeroepen. Op 24 januari 1795 was een nieuwe schout aangesteld, de bleker J. de Waal Malefijt. De Swaen was in handen gekomen van een andere waard, Jan Christiaan Springer, in 1769 te Varel in Duitsland geboren. Willem van den Huil, kostschoolhouder van een Franse school in Haarlem, prijst hem in zijn autobiografie uitbundig."' 'In den zomer van 1805', schrijft hij, 'werd de jaarlijkse Synode dier (Waalse) kerk te Haarlem gehou den. Bij die gelegenheid nu gaf de Kerkeraad, volgens gebruik, een broedermaal bij den in Holland alom beroemden kok, Springer, in het regthuis te Overveenen, als pronkstuk stond midden op den vorstelijken disch, eene groote banketten steenrots en boven op dezelve een suikeren mannetje, met een kaneelstokje in de hand. Die schotel was door den preesident L'Ange12' alzoo verordend en moest verbeelden hoe Mozes eenmaal in de woestijn, met zijn staf teegen de rots sloeg, en door een wonder, water uit ten voorschijn deed komen. Maar te Overveen sloeg de kleine Mozes, waarschijnlijk, op een gegeeven teeken, met zijn kaneelstokje teegen eene rots van banket, dat er de gesmolten boter uitstroomde, welk schouwspel Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 39

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 39