niemand der dischgenooten scheen te ergeren'. Toch waren er die dit kunststuk als hoogst oneerbiedig afkeur den. Men poogde toen de schuld af te schuiven 'uitsluite- lijk op den Overveenschen kok, op Springer zoo bekwaam in koken en braden als diep onkundig in de Bijbelgeschiedenis, daar hij van 't Roomsche Geloof was en meer van St. Hubert - een feest dat jaarlijks bij hem gevierd werd - dan van Mozes wist'. Springer's portret is tot ons gekomen, een olijk gezicht, de jachtpet wat scheef op het hoofd. Teylers kastelein Wybrand Hendriks tekende hem uit in een duinlandschap met zijn honden, de snaphaan in de hand, een weitas om, toelopend op een juist neergelegde brandvos (vos met een zwarte pluim aan de staart). Het onderschrift luidt: "Op 28 December 1821 geschooten in 't Duyn van Jachtlust". Jachtlust dat tevoren Hoog Sichtenburgh heette, lag zuid westelijk van Duin-en-Kruidberg onder Santpoort. Napoleon In 1806 wordt ons land een koninkrijk onder Lodewijk Napoleon. Diens dertigste verjaardag op 4 september 1808 wordt in Overveen 'gevierd' met het uitsteken van de vlag op het klokhuis en met vetpotjes ter illuminatie van De Swaen. In 1810 volgt inlijving bij Frankrijk. Naar Frans voorbeeld komt er een doelmatige rechterlijke organisatie. Het arrondissement Haarlem wordt verdeeld in 'cantons'. In Overveen zetelt een 'juge-de-paix', mr. Gerbrand Elias met zijn griffier Jan Willem Druyvesteyn. De laatste sticht te het Overveense buiten Duinlust.13' Mr. Elias was vader van veertien kinderen. Hij was door een beroerte in zijn bewegingen belemmerd en daardoor wellicht behept met een 'sentiment personnel excessifOnder het klokhuis wordt een gevangenis voor vier personen ingericht en er komt een schutstal, waarin verdwaald vee kan worden geschut onder het opzicht van een schutter.1'0 De zeer geziene en populaire Springer was een verwoed jager. Evenmin liet hij zich de genoegens van het vinken ontgaan. In het Kweekduyn had hij een vinkenbaan in gebruik. In 1811 waren daar uit het vinkenhuisje allerlei jachtbenodigdheden gestolen waaronder kruithoorns en een jachtgeweer. Mr. Elias was belast met het voorlopig onderzoek. De verdenking viel op een soldaat in garnizoen te Beverwijk. De blauwselmaker J.M. Reese op Vreedensrust te Overveen werd van heling verdacht.10 Als keizer Napoleon in de grote vlakte bij Leipzig op 18 oktober 1813 de nederlaag heeft geleden, komen de ver bonden legers ons land binnen. Op een dag pleistert een afdeling van zestig kozakken, ruiters in het Russische leger, enkele uren in Overveen. Ruige kerels die in het rechthuis worden getrakteerd op kaas, brood en bier. Voor de dorpelingen een hele afleiding in de verveling van hun kleinburgerlijk bestaan, maar wel een opluchting toen ze vertrokken.16' Bloembollenteelt In 1817 wordt de mulle Bloemendaalseweg bestraat. De kosten ervan worden door particulieren opgebracht. Uit de opbrengst van een tol vóór het raadhuis, die in 1912 wordt opgeheven, wordt het onderhoud betaald. Ook de Zijlweg wordt verhard en er gaat een omnibus rijden tus sen Haarlem en Bloemendaal via Overveen. Een en ander betekent voor het raadhuis meer klandizie. Er wordt nu ook gelegenheid tot logeren geboden. Regelmatig vinden er bloembollenveilingen plaats. Van 23 tot 25 april 1827 wordt de eerste bloembollententoonstelling gehouden. Later zouden er nog vele volgen. Men bedenke wel: Overveen is de plaats waar de oorsprong ligt van de bloembollenteelt. Lange tijd was hier het centrum ervan. Raadhuis Springer, de kastelein die het rechthuis de 19de eeuw had binnengeleid, het had gemaakt tot een traditioneel rust punt van de Haarlemse burgers op hun wandelingen, had op 7 januari 1832 de wereld en haar onrust verlaten. In de loop van dat jaar kocht de gemeente het raadhuis van zijn erfgenamen. De nieuwe logementhouder Frederik Wilhelm Neussel huurde het gebouw. Eén kamer bleef disponibel voor het bestuurscollege en voor de gemeente secretarie. Al spoedig bleek die ruimte onvoldoende te zijn. Besloten werd tot de bouw van een echt raadhuis op de plaats van het klokhuis, dat in 1845 werd afgebroken. Het nieuwe raadhuis naar het ontwerp van de (tuin) archi tect J.D. Zocher deed denken aan een stijve kubus met een koepeltorentje, waarin de klok uit het klokhuis werd opge hangen. Thans heeft ze een plaats gevonden op de Ere begraafplaats aan de Zeeweg en roept op gedenkdagen tot bezinning. Voor het logement komt de naam Van Ouds het Raadhuis in zwang. Allan vermeldt17' dat A.F. Switsar kastelein is. Craandijk en Schipperus18' zijn van oordeel dat het loge ment goed is ingericht en dat 'de buiten de deur geplaatste stoelen en tafeltjes minzaam tot verpoozing uitnodigen'. Omstreeks 1890 is G. Rijnierse logementhouder. Het toenemend aantal zomergasten, zelfs uit het buiten land, voor wie een direct verblijf aan zee nog wat te kras was, genoot in Overveen van getemperde zeelucht en maakte er veel wandelingen, onder meer naar Kraantje- Lek. Met 'Grand Galet' benaderden Franse gasten zo veel 40 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 40