□VERVEEN Foto van de perronzijde station Overveen (1917); Gemeentearchief Bloemendaal). kelen tot een badplaats van allure. In deze tijd was Zandvoort nog een vissersdorp, dat door de opkomst van IJmuiden als vissershaven zijn beste tijd had gekend. Familie Borski Met een goede infrastructuur zou Zandvoort een populaire badplaats kunnen worden. Men kon daarbij niet heen om de hulp van de familie Borski, één van de machtige groot grondbezitters in deze streek. De familie was bereid om de benodigde gronden zonder geldelijke tegenprestatie af te staan. Er was echter één voorwaarde. Het traject van de spoorbaan moest zo lopen dat zij de buitenplaats Belvédère aandeed, waar de Borski's woonden. Aldaar diende een station te worden gebouwd. De Borski's waren zo zeer op de komst van een trein gesteld dat zij via dit landgoed, dat zij tot 1927 bezaten, een eigen toegang hadden tot de spoorbaan en het station. Achter het perron van het station Overveen was een hekje dat toegang gaf tot het achterge legen bos, waar een trap naar het hoger gelegen landgoed leidde. Het verhaal ging voorts dat deze welgestelde fami lie het zich kon permitteren om zo nu en dan alleen met een extra trein te reizen. De betekenis van de familie Borski voor de spoorwegge schiedenis in de gemeente Bloemendaal was groot. In de periode 1854-1874 was een ander familielid, Johannes Borski, commissaris van de Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM) en dientengevolge betrokken bij de in 1867 aangelegde spoorlijn Haarlem-Uitgeest. Willem Borski, de eigenaar van landgoed Elswout en de zanderij van Overveen, sprak met de spoorwegmaatschap pij af dat, indien de spoorwegen als eerste het punt zou den bereiken waar het traject van de spoorbaan dat van de zanderij zou kruisen, hijzelf voor de kosten van de bouw van een spoorbrug zou opdraaien. Omdat in het tegen overgestelde geval de spoorwegmaatschappij in de buidel diende te tasten, was het gevolg dat beide partijen haast hadden, waardoor de aanleg buitengewoon vlot vorderde. Het is een aardige anekdote dat de zanderij met slechts een voorsprong van enkele meters won, waardoor de aan leg van de spoorbaan helaas duurder uitviel dan men wel licht had verwacht. Overigens vonden de zandafgravingen in de duinen in deze jaren voornamelijk door het stadsbe stuur van Haarlem plaats, die met het gewonnen zand onder andere de grachten dempte. Dubbelfunctie Het station Overveen werd gebouwd in opdracht van de N.V. Haarlem-Zandvoort Maatschappij (HZSM), die tot 1889 als zodanig functioneerde. Sedertdien nam de HSM de exploitatie van de lijn over. Het station was ontworpen door de toen nog jonge spoorwegarchitect D.A.N. Margadant en bestond uit een royaal gebouw dat in steen was opgetrokken. Het station bekleedde een dubbelfunctie, Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 43

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 43