doordat het tevens was ingericht als het plaatselijke post kantoor. Het oorspronkelijke idee om tevens een buffet in het station onder te brengen leed schipbreuk. Vanwege servituten die op de grond berustten, waarin beperkende bepalingen waren opgenomen, was het verboden een der gelijke commerciële zaak op die plaats uit te oefenen. Tevens was een bovenwoning in het ontwerp opgenomen. Nieuw Zandvoort Ten tijde van de aanleg van de spoorbaan ontwikkelde de gemeente Zandvoort een ambitieus plan om ten noorden van het dorp een badplaats 'Nieuw Zandvoort' te bouwen, met als ultieme hoogtepunt een Kurhaus, dat via een pas sage met het station was verbonden. De spoorwegen waren bij deze stedebouwkundige ontwikkelingen nauw betrokken, die overigens nooit volledig - zoals de komst van een casino - werden uitgevoerd. Tot de opening van de spoorbaan Haarlem-Zandvoort von den badgasten hun weg naar het strand doordat de HSM 's zomers enkele treinen liet stoppen aan de halte Zandvoortselaan, ter hoogte van de kern Aerdehhout van de gemeente Bloemendaal. Toen Zandvoort in 1884 eindstation voor de exprestrein naar Bazel werd, leek de komst van een internationaal publiek verzekerd. Maar de onvoorspelbare weersomstan digheden die het Nederlandse klimaat kenmerken, zorgden er voor dat de buitenlandse gasten niet langdurig in Zandvoort verbleven. Het eerste station 'Bad-Zandvoort' (1881), dat overigens buiten het dorp lag, werd in 1909 vervangen door het huidige gebouw. Dit nieuwe station van Zandvoort, dat in de Bergliaanse trant - met Jugendstil-invloeden - was opgetrokken, was het eerste 'traditionele' kopstation in Nederland. Sedert 19SS heet het station 'Zandvoort aan Zee'. Veranderingen Het eerste station in Overveen bleef. Er vonden in de loop der jaren de nodige veranderingen plaats. Zo verhuisde het postkantoor in het station in 1906 naar een nieuw pand dat aan de overzijde werd gebouwd. Gedurende de oorlogsjaren was er geen reizigersverkeer en werd de spoorlijn naar Zandvoort gesloopt. Op last van de Duitse bezet tingsmacht verdween in die plaats tevens een groot deel van de bebouwing. Na de bevrijding was er in het station Overveen gedurende enige jaren een kapperszaak van P. Souverein in de voormalige wachtkamer voor reizigers gevestigd. Omdat industrie ter plaatse ontbrak, was de spoorwegver binding naar Zandvoort niet van economische belang. Het station kreeg aan de rechterzijde een goederenloods in moderne stijl. Tot haar opheffing in 1960 had de brand- stoffenfirma J.H. Krul bij het station een kolenopslagplaats. Een herkenbare verandering vond in de jaren zeventig plaats toen de intercity-treinstellen steeds langer werden en daardoor het perron van het Overveense station moest worden vergroot. Ideale ligging Naast de badgasten was het station Overveen van grote betekenis voor forensen. Het reizigersaantal nam met de bouw van het Marinehospitaal toe. Personeel en bezoekers maakten dankbaar gebruik van het nabijgelegen station. De ideale ligging van het station Overveen ten opzichte van bepaalde delen van Bloemendaal en het Ramplaankwartier (tot de annexatie van 1927 Bloemendaals grondgebied), zorgden er voor dat de actieradius van het station verder reikte dan Overveen alleen. In de herinnering van menigeen zal deze spoorlijn nog altijd voortleven als de lijn waarop de bekende blauwe intercity treinstellen uit de jaren vijftig reden. Deze wer den getrokken door een locomotief van de voor spoor wegliefhebbers bekende 'serie 1200', althans zo heb ik in mijn jeugd van het spelletje spoorwegkwartet geleerd. De halfuur verbinding met het zuiden des lands kende om het half uur als eindbestemming Heerlen of Maastricht. Even Foto genomen in 1917 vanaf de Kweekduinvveg in de richting van de Bloemendaalseweg (Gemeente-archief Bloemendaal). 44 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 44