Auke Komter, G.H.M. Holt en C e e s Dam Moderne architectuur in Overveen De twintigste-eeuwse architectuur in Overveen heeft een paar hoogtepunten beleefd. Niet bij iedereen zijn deze bekend. Wie het heeft over de monumenten van dit klei ne, langgerekte dorp zal in de eerste plaats wijzen op het landgoed Elswout of het drinkwatercomplex bij de Zeeweg, waarvan de kasteelachtige watertoren een voor naam herkenningspunt in de omgeving is. Ook Stoop's Bad mag niet worden overgeslagen. Net zo min als het vroegere politiebureau op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Tetterodeweg, waarin nu Albert Heijn is gevestigd. Het zijn bouwwerken die, de een wat meer dan de ander, tot onze verbeelding spreken en waar over de laatste jaren altijd wel iets te doen is geweest. Herbestemming is het thema dat hun lot verbindt. Verder kun je mijmeren over de idyllische villabuurt tus sen de Militairenweg en de Hoge Duin en Daalseweg, waar aan meanderende lanen enkele architectuurparels tus sen het groen blinken. Uitersten in het stijlenpalet worden hier bestreken: van de 'Italiaanse' villa Sonnewende (aan de Ter Hoffsteedeweg 4), het landhuis Pandenhof (Lonbar Petrilaan 5), dat er eerder uit ziet als een ouderwetse boe renhofstede, tot de in art-deco stijl gebouwde villa Elangeli (Lonbar Petrilaan 18). Vergeefse ambities Je zou het op het eerste gezicht niet zeggen, maar de Overveense architectuurgeschiedenis is voor een deel ook het verhaal van mislukte, ambitieuze plannenmakerij. Zo bestonden er in de jaren dertig vergevorderde plannen om aan de kop van de in 1921 aangelegde Zeeweg (Bloemendaal aan Zee rekenen we voor het gemak even bij Overveen) een grootse boulevard met toebehoren aan te leggen, mondaine voorbeelden als Zandvoort en Scheveningen indachtig. Bloemendaal aan Zee moest een echte badplaats worden. De vaart der volkeren lonkte. De gemeente was zelfs bereid daar een groot deel van het duingebied aan op te offeren. Er werden architecten aan gezocht om plannen voor de gedroomde boulevard op papier te zetten, maar tot uitvoering kwam het in de cri sisjaren nimmer. Dat is maar goed ook, denk je achteraf, want de kostbare bebouwing was tijdens de oorlog toch door de Duitsers afgebroken. De 'Italiaanse' villa Sonnewende aan de Ter Hoffsteedeweg (foto Crefo). 46 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 46