begraafplaats en een gedenkteken voor de geval len verzetsstrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog. De monumentale begraaf plaats zou in de duinen bij de Zeeweg worden aange legd, waar na de bevrijding de lijken van meer dan honderd gefusilleerden waren aangetroffen. Het plan van Komter en Holt werd uiteindelijk uitge voerd in gewijzigde, sterk vereenvoudigde vorm. Landhuis Pandenhof, Lonbar Petrilaan 5: bijna een boerenhofstede'(foto C Evenmin succesvol verging het de meervoudige opdracht voor een nieuw Bloemendaals raadhuis, dat in Overveen moest komen te staan. De verwachtingen waren hoogge spannen, eind jaren twintig. Landelijk bekende architecten als C.J. Blaauw, A. Boeken, H.Th. Wijdeveld en A.J. van der Steur behoorden tot de mededingers. Maar ook nu weer was de wens groter dan de gemeentelijke portemon nee. Overigens kwam het 'nieuwe' gemeentehuis er wel, maar pas na de oorlog, toen de negentiende-eeuwse villa Bloemenheuvel, aan de Bloemendaalseweg, werd omge bouwd naar een ontwerp van de architect A.M. de Rouville de Meux (1965). In kunsthistorisch opzicht een behoorlijk reactionaire daad, maar pragmatisch was deze oplossing zeker. Het oude Bloemenheuvel (gebouwd in 1846) was trouwens getekend door de beroemde architect J.D. Zocher, die ook al verantwoordelijk was voor het vroegere Bloemendaalse gemeentehuis aan de kop van de Zijlweg, waar nu restaurant Roozendaal staat. Auke Komter en Bloemendaal Een van de architecten die in de jaren dertig een ontwerp maakten voor een boulevard aan het Bloemendaalse strand, deed hier direct na afloop van de Tweede Wereldoorlog opnieuw van zich spreken: Auke Komter. Ditmaal was echter van een heel ander soort opdracht sprake. Samen met de Overveense architect Gerard Holt kreeg Komter het verzoek een ontwerp te maken voor een ere- Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 Nieuwe Zakelijkheid Auke Komter en Bloemendaal - nee, dat was geen gelukki ge combinatie. Komter, een landelijk actieve architect, hoorde bij het gematigde kamp van de Nieuwe Zakelijkheid. Tussen de beide wereldoorlogen werkte hij zelfs enige tijd bij de beroemde architect Le Corbusier in Parijs. Met deze ervaring op zak zette hij in de jaren dertig voor Bloemendaal en Aerdenhout, behalve de boulevard, nóg twee interessante projecten op papier: een fictief 'bestuurscentrum' en twee bij elkaar horende villa's. De vil la's, die voor Aerdenhout waren bedoeld, werden niet uit gevoerd omdat de gemeente ze te extreem vond. De Nieuwe Zakelijkheid - witte muren, platte daken en derge lijke - sprak de Bloemendaalse bestuurders niet aan. Achteraf is het jammer dat geen van Komters Bloemendaalse ontwerpen - behoudens de erebegraafplaats - realiteit werd. Na de oorlog ontwierp hij wel in Zandvoort een deel van de nieuwe woningbouw, met inbegrip van een café, aan de immer winderige Boulevard de Fauvage. Holts openluchtbad Het is dan ook niet Komter geweest, maar zijn tijdelijke compagnon Gerard Holt, die het gezicht van de moderne architectuur in Overveen heeft bepaald. De loopbaan van G.H.M. Holt (1904-1988) is verweven met zijn geboorteplaats Haarlem en zijn woonplaats (vanaf 1939) Overveen. In de Spaarnestad genoot hij van 1924 47

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 47