De Eerebegraafplaats aan de Zeeweg, waar de lichamen van 373 verzets strijders begraven zijn. Het ontwerp werd gemaakt door Anke Komter en Gerard Holt. Criticus Blijstra typeerde het geheel als 'een verheven vlakte des doods' (foto Crefo). de Bloemendaalse gemeenteraad in de naoorlogse jaren een rol gespeeld. De erebegraafplaats, aangelegd in opdracht van de Stichting Eerebegraafplaats Bloemendaal, heeft een ontstaansgeschie denis van jaren. Zoals gezegd tekenden Komter en Holt aanvankelijk een plan (in augustus 194S), dat aanmerkelijk ambitieuzer was dan het ontwerp dat uiteindelijk verwezen lijkt is. Hun eerste plan behelsde, naast de noodzakelijke begraaf plaats, een galerij met een muur waarin de namen van de ter aarde bestelde verzetsmensen gebeiteld waren, voorts een zogeheten Hof der Bevrijding, een aula en ook nog een museum. De betreffende schetsplannen (gepubliceerd in het tijdschrift 'Forum', 1947) laten zien dat de architectuur van deze bouwwerken een nogal klassieke, on-Nederlandse indruk maakte. We zullen het nooit weten, maar het is zeer de vraag of een der gelijke verheven, in steen geboetseerde monumentali teit ons vandaag ook nog zou aanspreken. Hoe het ook zij, vanwege gebrek aan financiële mid delen kwamen de monu mentale gebouwen nooit- Monument Niettemin moest de begraafplaats veel meer worden dan begraafplaats alleen. 'Begraafplaats - Monument voor het verzet - 'Maanteken' voor de toekomst; dat was de trits die het gebouwde tot uitdrukking zou moeten brengen', aldus Holt en Komter in hun toelichting in 'Forum'. Uiteindelijk omvatte hun ontwerp een rechthoekige begraafplaats, die betreden wordt via een eenvoudige opgang met een poort. De begraafplaats wordt afgegrensd door lage muren. Er is een klokkenstoel, een vlaggenmast, een verhoogde muur met teksten van de hand van H.M. van Randwijk en een bronzen urn van de beeldhouwer L.O. Wenckebach, waarin zich de as van gecremeerde gefusilleerden bevindt. Verder hoort bij het ensemble een plaats waar in de open lucht toespraken kunnen worden gehouden en een beheerderswoning, beide op enige afstand en lager in de duinen gelegen. Misschien is het maar goed ook, dat de erebegraafplaats zo eenvoudig mogelijk is uitgevoerd. De architectuurcriticus Rein Blijstra noemde de gedenkplaats in een artikel lovend: 'de monumentaliteit van het platte vlak'. Velen zullen de begraafplaats kennen, maar misschien niet alle feiten op een rijtje hebben. Het plateau met de graven meet twintig bij honderd meter. Teneinde dit vlak en geheel waterpas te krijgen werden enkele kleinere duin toppen afgegraven en enkele duinkommen met zand aan gevuld. In het plateau werd een verdiepte rechthoek van vierenzeventig bij achttien meter uitgespaard, het grafveld. Daarin kwamen rechthoekige vakken voor de graven; ertussen zijn paden aangelegd. Elk vak omvat de rustplaats van de grond. Beheerderswoning van de Eerebegraafplaats. Net als de begraafplaats opgetrokken uit natuursteen. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 49

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 49