Overduin aan de Dompvloedslaan (1996), bestemd voor senioren, van de hand van Cees Dam, schoonzoon van Holt. Een geometrische hoofdvorm en alle woningen zoveel mogelijk op de zon en het uitzicht gericht (foto Crefo). vergelijkbare strategische constructie vermoedelijk Bijvoet aan de opdracht voor Zuiderhout geholpen. Want Holt was ook bestuurslid van de Stichting Vriendenhulp Zieke Bejaarden Kennemerland, de initiatiefnemer van het ver pleeghuis. Binnen dit bestuur was Holt verantwoordelijk voor de bouwkundige aangelegenheden. Oldenhove en Zuiderhout Voor fijnproevers is het boeiend om naar overeenkomsten en verschillen tussen Oldenhove en Zuiderhout te zoeken. Wat betreft de hoofdvormen valt op dat Oldenhove aan merkelijk rechthoekiger en geslotener is dan Zuiderhout. Bijvoets transparante architectuur en elegante detaillering zijn vreemd aan Holts ontwerp, dat zelfs weerbarstig over komt, bijna als een burcht. En waar de eerste voor beton koos als visueel expressiemiddel, hield Holt het bij bak steen als gevelmateriaal. Overeenkomsten zijn er ook, maar dan op het gebied van de details. Zoals de naakte betonnen kolommen in het interieur, waar de houtnerf nog op zichtbaar is. Of de mosgroen geverfde, houten kozijnen van het trappenhuis aan de achterzijde van Oldenhove. De gevarieerde indeling met stijlen hier doet denken aan de puien van de onder bouw van Zuiderhout. Hoofdvormen Wie tegenwoordig Oldenhove bezoekt zal bemerken dat er veel nog aanwezig is uit de bouw tijd. Maar eerst wat over de hoofdvormen. Holt heeft het bejaardenhuis een onregelmatig grond vlak gegeven. De ten opzichte van elkaar ver springende traveeën verle nen de gevels een rit misch, levendig aanzicht, maar zijn in de eerste plaats bedoeld om zoveel mogelijk appartementen van de zon te laten pro fiteren. Elk appartement maakt als het ware, door een stapje naar achteren te doen, ruimte voor het ernaast gelegen apparte ment. Buiten de appartementen beschikt Oldenhove onder meer over een gemeenschappe lijke lounge, een kapel en een sacristie; het bejaardente huis is immers van roomskatholieke origine. Na binnenkomst imponeert meteen de lichte, hoge hal, waarin een fraaie entresol is aangebracht. Van voor naar achteren wordt de hal geraakt door het daglicht. Deze cen trale hal ligt trouwens op de bel-etage, en niet op de begane grond, maar dat merk je pas als je binnen staat. De wanden van de hal zijn - zoals op wel meer plaatsen in het gebouw - uitgevoerd in schoon metselwerk. Merkwaardig is de bekleding van de vloer, de receptie en delen van de trappartij met een mozaïek van kleine wit- gemêleerde steentjes. Dit vormt een belangrijke bijdrage aan het bijzondere karakter van het interieur. Het mozaïek strekt zich uit tot in de lounge, waarvan de vloer verder is bekleed met oranjekleurige tegels. Opmerkelijk in de loun ge is voorts het deels rieten meubilair, waar Holt een spe ciale voorkeur voor schijnt te hebben gehad. Dezelfde aandacht voor materiaalgebruik en detaillering spreekt uit de behandeling van de appartementen. Elk heeft onder meer een kitchenette, een badkamer met toi let, een parketvloer in de woonkamer en een overdekt bal kon met bloembakken. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 51

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 51