men en vooral de indrukwekkende glaspartij aan weerszij den van het trappenhuis, die zicht biedt op de binnenhof, aanmerkelijk spannender. Een 'verrassend en verkwikkend huis" Ondanks de finesse die uit het gebouw spreekt is Oldenhove toch niet Holts meest interessante bouwwerk in Overveen. Het woonhuis dat hij voor zichzelf, zijn vrouw en kinderen rond 1958 liet bouwen aan de Lonbar Petrilaan zegt zóveel over 's mans werkwijze, dat je er in veel opzichten genoeg aan hebt. Holt zelf moet trouwens met gemengde gevoelens aan de bouw hebben teruggedacht. Naderhand schreef hij ver zuchtend in het 'Bouwkundig Weekblad' (1959): 'Het bouwen van het eigen huis is voor de architect wel het zwaarste wat hij zichzelf kan aandoen; het is tegelijk een grote vreugde en een stukje zelfbekentenis.' Allereerst valt natuurlijk de prachtige ligging op aan het begin - vanaf de Militairenweg gezien - van de Lonbar Petrilaan. Het pand ligt in vergelijking met de andere hui zen aan deze laan betrekkelijk ver naar achteren en gaat half onder het geboomte schuil. Holts vroegere woonhuis - tegenwoordig wordt het bewoond door een andere dochter van de architect, en haar echtgenoot - ligt in feite tegen een oude duinrug aan. De situering heeft voor een belangrijk deel de architectuur van het huis bepaald. Holt heeft dit namelijk trapsgewijs, ofwel terrasvormig, tegen de duinrug 'gestapeld'. Dit bracht met zich mee dat de helling van het in koper uitge voerde dak ongeveer parallel loopt aan de helling van het terrein. Binnen werden zodoende overal niveauverschillen gecreëerd, waardoor een meervoudige split-level woning ontstond. Vooral de woonvertrekken hebben hierdoor een bijzondere, ruimtelijke opbouw. Deze vertrekken liggen op de eerste verdieping; beneden bevindt zich onder meer de garage. Bielzentuin En wat het huis helemaal uniek maakt zijn de diverse, in het duin uitgegraven terrassen die vanaf de verschillende etages kunnen worden betreden. De reliëfrijke tuin rond het huis werd overigens ingericht door de bekende tuinar- chitecte Mien Ruys. Zij gebruikte daar onder meer bielzen voor; wellicht was hiermee de eerste 'bielzentuin' in Nederland een feit. Dankzij de goede zorg van de huidige bewoners verkeert het huis nog voor een groot deel in de staat waarin Holt en zijn vrouw het achterlieten. Zelfs een deel van de meu bels, waaronder enkele door Holt zelf ontworpen houten wandkasten, is nog aanwezig. Hierdoor ademt het interi eur nog de sobere, maar smaakvolle, de pure, maar sfeer- rijke atmosfeer van weleer, de periode rond 1960. Diverse details en materialen verraden Holts voorkeur voor geculti veerde eenvoud en beheerste ruimtelijkheid. Zie de 'steni ge' hal; de wijze waarop het witte marmer van de eetka mer doorloopt tot op het buitenterras; de panoramische raampartijen van de voorgevel; het overal terugkerende kleurcontrast zwart-wit; of de stoffen bekleding van het trapje tussen woon- en eetkamer, die doet denken aan de gecapitonneerde wanden van de bestuurskamer in Oldenhove. Het is werkelijk - zoals de redactie van het Bouwkundig Weekblad ooit schreef - een 'verrassend en verkwikkend' huis. Wim de Wagt Literatuur (selectie) Baars, F., 'Kopzorgen voor de gemeente. De nooit uitgevoerde bouwplan nen voor Bloemendaal aan Zee 1933-1938', Ons Bloemendaal 2 (1991), 10-13. Blijstra, R., 'Nationaal Monument en Erebegraafplaats', Forum 3 (1957), 63-68. Boer, H.P.G. de, Architect G.H.M. Holt (1904), Sociale woningbouw, kerkbouw, theaterbouw, Amsterdam 1982. Boer, H.P.G. de, 'Gerard Holt en Stoop's Openluchtbad in Overveen', Ons Bloemendaal 2 (1991), 21-24. Brouwers, R. e.a., Architectuur in Nederland, Jaarboek 1996-1997, Rotterdam 1997. Hein, R.J., en A.E. Tjan-Bakker, Bloemendaal 40-45, Een gemeente in oorlogsjaren, Bloemendaal 1995. Holt, G.H.M.'Eigen woonhuis te Overveen. Architect: Prof. G.H.M. Holt', Bouwkundig Weekblad 77 (1959), 237-241. Holt, G.H.M., 'Bejaardentehuis "Oldenhove" te Overveen', Bouwkundig Weekblad 86 (1968), 264-268. Holt, G.H., en A. Komter, 'Over ontstaan en bouw van de Eerebegraafplaats aan den Zeeweg te Bloemendaal', Forum 1 (1947), 1- 10. Post, W., Bouwen aan Bloemendaal, Architectuur en bouwhistorie vanaf 1883, Haarlem 1997. Wit, W. de, Auke Komter/architect, Amsterdam 1978. Met dank aan de stichting 'De Eerebegraafplaats te Bloemendaal' te Amstelveen, en de heer en mevrouw Davids te Overveen. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 53

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 53