Langs wegen van geleidelijkheid De mulle zandweg naar 'Kraantje Lek', eind 18de eeuw. Tekening van Vincent van der Vinne. Er zijn vele mogelijkheden om de geschiedenis van een stad, een dorp, of een buurt uit te zoeken. Waarom dan niet dicht bij huis geble ven en al dwalend langs lanen, wegen en paden het verhaal dat zij te vertellen hebben opgete kend? De ontwikkeling van het wegennet blijkt dan al gauw een schat aan gegevens op te leve ren zeker wanneer een boek als dat van mej. A.M.G. Nierhoff 'Bloemendaal, lanen en wegen' daarbij onze gids is. eeuwenoude weg die van de kop van Noord-Holland tot diep in Zuid-Holland doorloopt. Een veilige weg op het zand, al raakt hij hier en daar de rand van het verraderlij ke, moerassige veen aan de oostzijde. Soms splitst zich deze weg in een 'boven' en 'beneden' of 'neer'-weg 0111 even verderop weer één te worden. Natuurlijk zijn in de loop der tijden hier en daar tracés gewijzigd, maar voor Overveen geldt dat de Bloemendaalseweg, de Korte Zijlweg, de Elswoutslaan, de Zijlweg en de Duinlustweg onderdeel zijn van deze noord zuid verbinding, die dan weer zijn vervolg vindt in de Van Haemstedelaan. Langs deze lange weg trof men op bepaalde afstanden herbergen aan, waar mens en paard konden bijkomen van barre tochten langs de al naar gelang het jaargetijde stoffige, modderige of hardbevroren weg. Kraantje Lek is zonder enige twijfel zo'n herberg. De veilige weg lag hoog en droog op het zand van de bin- nenduinrand. Hoe 'hoog' is hier en daar duidelijk zicht baar, zoals tussen Dompvloedslaan en De Nagtegaal en tus sen de spoorbomen en de Zijlweg waar de meeste huizen aan de oostkant tegen de weg aan gebouwd zijn met aan de achterkant diepe souterrains. In de gemeente Bloemendaal wordt sinds mensenheugenis de wegenstructuur bepaald door de langs de binnenduin- rand gelegen noord-zuid verbinding, onderdeel van een Zijlweg Van oudsher is het gevaarlijke veengebied ten oosten van de weg slechts op een enkele plaats door een oost-west Kaart van het Hoogheemraadschap van Rijnland uit 1647, vernieuwd in 1687. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1 997 5

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 5