Meer zijn dan een naam alleen het voortbestaan van de BVO zelfs ter discussie, maar op initiatief van de heer C.R. Boersema (voorzitter van 1983 tot 1992) besloot men tot een nieuwe opzet en ging men met nieuw elan aan de slag. Sociëteit Tïnholt Met veel ups en downs gevoerde onderhandelingen leid den er in 1987 toe dat men over een eigen buurthuis kon beschikken: Sociëteit Tinholt, gevestigd in de voormalige Wethouder Rohlingkleuterschool en genoemd naar een eerder hier aanwezig gebouwtje waarin oud-schoolhoofd K. Tinholt zijn museumcollectie bewaarde. Dit gaf een basis voor een hernieuwde BVO. Deze telt thans circa 700 leden en heeft een breed geschakeerd aanbod van activitei ten. Naast cursussen op het culturele, creatieve, recreatieve en sportieve vlak zijn er diverse vrije groepsactiviteiten, variërend van aquarelleren en olieverfschilderen tot scha ken, mahjong en bridge. Er zijn diverse clubs: een beleg gingsstudieclub, een tuinclub, een wandel-, fiets- en museumclub, enzovoort. De opsomming is hiqrmee aller minst compleet. Jubileum Het jubileum is inmiddels achter de rug, succesvol gevierd met een hele week vol activiteiten, zoals een bridgetoer- nooi, klaverjas- en schaakwedstrijden, een taxatie van kunstvoorwerpen, antiek en boeken, een boekenverkoop en een schilderijententoonstelling. Voor wie zich in het huidige aanbod wil verdiepen, ligt een informatieboekje klaar in Sociëteit Tinholt, Vrijburglaan 17. P. de Vries De voormalige Wethouder Rohlingkleuterschool, 1989. Op de eerste verdieping van het Kemremer Lyceum in de gang naar de aula bevindt zich een plaquette ter herinnering aan de (oud-)Kennemers die in de jaren 1940-1945 ten gevolge van oorlogsomstandigheden om het leven zijn geko men. De plaquette vermeldt drieënzestig namen met voorlet ters, maar niet meer dan dat. Er staat niet bij of er sprake is van een leerling of een oud-leerling, een jongen of een meis je, een man of een vrouw. Evenmin wordt de datum of het jaar van hun overlijden vermeld. Sommigen van deze mensen zijn gesneuveld als militair, anderen zijn als verzetsstrijder gefusilleerd en weer anderen zijn wnggevoerd naar concentra tie- en vernietigingskampen. Het is geen eenvoudige zaak de identiteit van alle hier gememoreerde personen te achterhalen. Door iets van hun achtergrond te belichten is het wellicht mogelijk hen aan de dreigende vergetelheid te ontrukken. De lijst met drieënzestig namen telt vooral namen van oud leerlingen. Dit spreekt eigenlijk vanzelf. Leerlingen waren over het algemeen te jong om daadwerkelijk betrokken te worden bij een verzetsorganisatie en kwamen uiteraard ook niet in aanmerking voor militaire dienst. De weinige namen van leer lingen die op de plaquette voorkomen, zijn die van joodse kinderen die in september 1941 de school hadden moeten verlaten en die na een kort verblijf op een speciaal opgerichte Joodse school in Haarlem naar Westerbork en vervolgens naar Auschwitz waren weggevoerd. Het is jammer, dat men op het Kennemer kort na de oorlog niet het voorbeeld heeft gevolgd van het Amsterdams Lyceum, waar in 1947 de rector dr. C.P. Gunning een boekje deed verschijnen ter nagedachtenis van de omgekomenen van zijn school met daarin opgenomen een korte levensschets en een portret van de betrokkenen. Gelukkig beschikken we op het Kennemer ook wel over enige achtergrondinformatie. Op 26 mei 1945 hield rector De Vletter in het Concertgebouw een begroetingstoespraak tot de schoolgemeenschap waaruit hij sinds oktober 1940 buitenge sloten was geweest. Hierin herdacht De Vletter vierendertig slachtoffers van het oorlogsgebeuren. Zo kort na de bevrijding was natuurlijk het lot van ieder die weggevoerd was nog niet bekend, terwijl Nederlands-Indië op dat moment nog in Japanse handen was. De Vletter kende veel van zijn leerlingen persoonlijk en hij wist ook heel wat van hun levensomstan digheden. In zijn rede tekende hij hun gestalten en karakters. Het zijn vaak kleine monumentjes die hij voor de gestorvenen opricht. Hoe de gegevens met betrekking tot de negenentwintig door 60 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 60