verbinding doorsneden. Zo was de Kleverlaan de weg die het Huis te Brederode verbond met het Huis ter Cleef en de Zijlweg, de weg die Haarlemmers naar het 'Over' het 'Veen' gelegen Tetterode bracht. Verder zuidelijker hebben de Zandvoorters hun weg, via de viersprong in Aerdenhout richting Haarlem. Voor het overige was er alleen sprake, daar waar dat zin nig was, van paden in westelijke of oostelijke richting, respectievelijk het duin of het veen in. Voor Overveen was de Zijlweg van groot belang als ver binding met Haarlem en het achterland. De weg lag als een soort dam in het veen; de naam komt waarschijnlijk van de aanwezigheid van een zijl, ziel of sijl sluis) in een waterloop die 'den Tetterodeweg na die poorte' ergens doorsneed. Langs de Zijlweg zoals wij die nu kennen treft men met name aan de noordkant een indrukwekkende reeks 19 de eeuwse stadsvilla's aan, gekenmerkt door de bekende 'speklagen' in het metselwerk. De reeks begint met de geheel vrijstaande villa Tetterode, gebouwd in 1860, en vindt zijn vervolg in de deels vrijstaande, deels als een aaneengesloten rij gebouwde huizen langs de Zijlweg om tenslotte zijn bekroning te vinden in de statige geheel aan eengesloten bebouwing langs de Wilhelminastraat in Haarlem. Annexatie De Westelijke Randweg, aangelegd in 1962, heeft een breuk in de Zijlweg veroorzaakt, waardoor een stukje Kruispunt Militairenpad/Bloemendaalseweg/julianalaan, gezien vanuit de Militairenweg, in de jaren dertig. De boom op de hoek links staat thans midden op het kruispunt. Haarlem geïsoleerd is geraakt van de rest van de stad. Sinds de annexatie door Haarlem in 1927 van het dorp Schoten en van grote delen van Bloemendaal en Heemstede is bij de Zijlweg de gemeentegrens opgescho ven van het viaduct van de spoorlijn Haarlem-Den Haag naar het Zandvoorterpad in Overveen. Een zichtbaar gevolg van de annexatie vinden we terug in de numme ring van de panden langs de Zijlweg. Zo is 't Koffiehuisje op de westhoek van het Zandvoorterpad genummerd 22 (Overveen) terwijl het pand op de oosthoek van het pad nr. 342 draagt (Haarlem). Dorpskern Rondom de kruising Zijlweg-Bloemendaalseweg ligt de oude dorpskern van Overveen. Hier stond de Quirinus- kapel en het Klokhuis. Hier stond het Rechthuis en later het Raadhuis, het bestuurlijk centrum van Aelbertsberg, Tetterode ende Vogelensang, later de gemeente Bloemendaal. Hier lag de oude, algemene begraafplaats, daar waar nu de parkeerplaats van Hotel Roozendaal is, en hier woonde de eerste burgemeester van de gemeente, Jan Pieter Lonbar Petri, in huize Bellevue aan de Zijlweg (nu nrs. 20 en 22). Op deze plek loopt achter de Zijlweg langs het Zandvoorterpad, dat men noemde naar de Zandvoortse vissers die komend van het Visserspad door de duinen bij Kraantje Lek langs Duinlustweg en Korte Zijlweg via dit pad en de Zijlweg naar Haarlem liepen om daar hun vis te slijten. Op die manier vermeden zij de tol bij de Haringbuijs aan de Zandvoorterweg. Tegenover de uitmonding van de Zijlweg op de Bloemendaalseweg liep de Middenduinseweg, waarvan de toegangsweg tot de kwekerij van de familie Koelemij een restant is. De oude weg liep over het terrein van Belvédère, langs de Joodse Begraafplaats naar Middenduin. Bij de Overveners van toen was de weg ook bekend als Pluijmslaan, zo genoemd naar de toenmalige eigenaar van Belvédère, Arent Pluijm. Daar er toch wel veel bezwaren kleefden aan een openbare weg over particulier terrein, waarlangs ook nog regelmatig begrafenisstoeten trokken, kreeg de bewoner van de buitenplaats in 1874 toestem ming de weg af te sluiten, mits een nieuwe weg langs de begraafplaats naar Middenduin werd aangelegd. Deze nieu we weg kennen we nog altijd als Tetterodeweg. Wildernispaden Behalve de Pluijmslaan en de Tetterodeweg waren er nog andere zandpaden het duin in, de zogenoemde wilderni spaden. Het gehele duingebied ten westen van de Bloemendaalseweg en het verlengde daarvan wordt op 6 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 6