De Cavalerie op weg naar het Exerceerveld in de duinen', over de Kleverlaan oude kaarten aangeduid als 'die Wildernisse', het jachtter rein van de heren van Brederode. Zo liep er ter hoogte van de Militairenweg een zandpad de duinen in, begin nend bij de boom die nu midden op het kruispunt Bloemendaalseweg-Julianalaan-Militairenweg staat. De Julianalaan was er nog niet en de Bloemendaalseweg was toen niet meer dan een smalle zandweg, nog niet half zo breed als nu. Langs het duinpad stonden een paar kleine huisjes, vergelijkbaar met de pandjes genummerd 202- 214-216 aan de Bloemendaalseweg. Nog wat verder het duin in, ter hoogte van de Ruysdaelweg, werd eind vorige eeuw de isoleerbarak van het Witte Kruis gebouwd, waar burgers lijdend aan een besmettelijke ziekte tijdelijk ver pleegd konden worden. Het pad werd ook gebruikt door in Haarlem gelegerde soldaten die in de duinen hun oefenterrein hadden. Zo maakte de Cavalerie uit de Ripperda-kazerne jarenlang gebruik van wat nog altijd het oude Exerceerveld heet. Zij bereikten het veld via de Kleverlaan en de Bloemendaalseweg. In 1874 krijgt het pad de naam Militairenweg. Na de aanleg van de Zeeweg (1921) wordt de weg verlengd en in 1928 drastisch ver breed. Nog verder noordelijk, ongeveer ter hoogte van de Ter Hoffsteedeweg, liep vermoedelijk ook een wildernispad. Bij de aanleg van de Hoge Duin en Daalseweg werd dit pad verbreed en verhard om een verbinding met de Bloemendaalseweg tot stand te brengen, aanvankelijk Korte Duin en Daalseweg geheten. van Onroerende Goederen te Haarlem in bezit kwam van de gronden in het Kweekduin, aangekocht van mevrouw D. van der Vliet-Borski, werd naar een eerder door Leonard Springer gemaakt ontwerp het villa-park Kweekduin aangelegd. Het park sloot aan bij het park Duin en Daal te Bloemendaal en besloeg het gebied van de Lonbar Petrilaan (1907), Kweekduinweg (1905), Ruysdaelweg (1905) en met rechts de Ripperda-kazeme. Ter Hoffsteedeweg (1905). De laatste weg liep in het noorden door tot aan de Bloemendaalseweg waardoor de Korte Duin en Daalseweg in het tracé werd opgenomen en de oude naam verviel. Ook aan de oostzijde van de Bloemendaalseweg treffen we vele kleine paden aan, hier uitlopend in het veen. Zo loopt er tegenover de buitenplaats Bloemenheuvel een pad, het Buytentwistlaantje, naar de bollenkwekerij van Roozen, gevestigd op gronden van een oude blekerij. Nu ligt daar het volkstuinencomplex Buytentwist. De Schans Iets meer naar het zuiden loopt de Dompvloedslaan het veen in, destijds een smal doodlopend pad naar de blekerij aldaar. De man die hier als laatste een kleerblekerij dreef heette Fratacolla, naar hem spraken de Overveners over het pad als het Laantje van Frodecol. De later aan dit weggetje gebouwde arbeidershuisjes hadden lange tijd een slechte naam; men sprak toen over het buurtje als 'de Schans'. De Kweekduin Toen rond 1905 de Binnenlandse Exploitatie Maatschappij De 'Schans' aan de Dompvloedslaan in 1939, gesloopt in 1968. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 3, herfst 1997 7

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 7