Grenzen en grensafbakening In alle eeuwen hebben grondeigenaren het van belang geacht, dat de grenzen van hun eigendommen nauwkeurig bepaald en duidelijk vastgelegd zouden worden. Of het nu ging om het grondgebied van een ambacht of gemeente of om dat van een buitenplaats, zo nu en dan moesten er landmeters of delimitateurs (grensbepalers) aan te pas komen om de grenzen exact vast te stellen en in kaart te brengen. Wij hebben het onder meer daaraan te danken, dat in oude historische archieven een aantal mooie oude land- en terreinkaarten te vinden is. Vóór de instelling van het kadaster, begin negentiende eeuw, was de grensafba kening door middel van stenen of palen algemeen gebrui kelijk. Overal in ons land kunnen we dergelijke stenen en palen nog terugvinden, ook in Zuid Kennemerland. Grens tussen Vogelenzang en Bennebroek De grens tussen genoemde dorpen liep tot 1972 ten dele over het terrein van het Psychiatrisch Centrum Vogelenzang (ten oosten van de Leidsevaart) en stak daar na in een lange schuine lijn de vaart over. Even ten noor den van de Bekslaan kwam de grenslijn dan aan de west zijde van de vaart aan wal, stak de weg over en liep schuin door enkele van de langs de vaart staande huizen. Vervolgens ging de grens door enkele achtertuinen rich ting spoorlijn Haarlem-Leiden, tot aan de grens met Heemstede. Dat is het punt waar de gemeenten Bloemendaal, Bennebroek en Heemstede elkaar raken. Er is veel te doen geweest over deze wat vreemde grens lijn. Tenslotte kwamen in 1972 de betreffende gemeenten met elkaar overeen de grens te verleggen. Het zuidelijke 'drie-dorpen-punt' (Hillegom, Bloemendaal en Bennebroek) bevindt zich nu in het midden van de Leidsevaart, volgt vanaf dat punt het water van de vaart en Grenspaal op het terrein van het Psychiatrisch Centrum Vogelenzang. komt dan met een haakse bocht aan wal, loopt door tot achter de huizen aan de Leidsevaart en gaat dan rechtsom naar de grens met Heemstede. De vreemde situatie, dat enkele huizen ten dele op Bennebroekse en ten dele op Bloemendaalse grond stonden, behoort daardoor tot het verleden. Grenspalen De vroegere grens zien we hier en daar nog aangegeven door stenen palen. In het zuiden staat op het ziekenhuis terrein, niet ver van de vaart, een ronde paal met ronde top, waarop voluit geschreven: 'BLOEMENDAAL en HIL LEGOM'. Deze paal geeft praktisch de oude plaats aan waar de drie dorpen Hillegom, Bloemendaal en Bennebroek aan elkaar grensden. Gaan we enkele honderden meters naar het noorden, dan zien we dicht langs de vaart een zelfde ronde paal, waarop aan de waterkant 'BLOEMENDAAL', en aan de walkant 'BENNEBROEK' staat aangegeven. Aan de andere kant van de vaart, aan het eind van de Bekslaan, zien we nog twee palen. De ene is achtkantig met een hal ve bol. Daarop staat weer voluit geschreven 'BLOEMEN DAAL en BENNEBROEK'. De andere paal is diep wegge zonken in de helling naar het water en is rechthoekig met gebogen top. Aan de westzijde lezen we daarop Grenspaal aan de Leidsevaart. 10 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 10