De eeuwenoude grenspaal bij de Leidsevaart ter hoogte van de Beltslaan. 'Vogelensang' en aan de oostzijde 'Bennebroeck'. Toen deze paal werd geplaatst, maakte Vogelenzang nog geen deel uit van de gemeente Bloemendaal. In een verslag van 23 september 1726 staat over laatstbedoelde paal het vol gende: '...is door landmeter Cornells Velsen in tegenwoordigheid van Schout en Geregte van Bennebroek, met name Wijnand Mens, schout, Maurits van Grieken en Willem Alkemade, schepenen, in deselfde plaatsen van de eer ste, tweede, derde en vierde provisionele palen gestelt; eikenhouten palen omtrent vijf voeten hoog boven de grond, behalven de eerste paal die van steen is, staande omtrent een voet boven de grond, omdat zo dicht op de kant van de Trekvaart zijnde de trekschuiten anderszins seer hinderlijk zoude zijn geweest. Alle deze palen zijn gemerkt aan de westzijde Vogelensang en aan de oostzijde Bennebroeck'... Bij het stellen van grenspalen moest men met velerlei zaken rekening houden. Zo mochten de trekschuiten, onder andere de lijn van het jaagpaard naar de schuit, van de palen geen hinder ondervinden. De hierboven bedoelde eikenhouten palen zijn verdwenen. Ze zijn wellicht ver gaan en niet meer vernieuwd. Een volgende grenspaal komen we tegen naast het huis Leidsevaart 32. Behalve BL(oemendaal) en B(ennebroek) zien we hierop de letters DTH. Deze letters staan voor David ten Hove, van 1764 tot 1787 eigenaar van de bui tenplaats Woestduin. Rond het grondgebied van Woestduin staan nog zeven andere palen met de letters DTH. Achter het huis Leidsevaart 22 is enkele jaren geleden bij graafwerk een paal te voorschijn gekomen van weer een andere vorm. Daarop lezen we 'No 4' en 'Bloemendaal en 'Bennebroek'. In de driehoek 'Bloemendaal (Vogelenzang)- Heemstede-Bennebroek' heeft in het verleden natuurlijk ook een grenspaal gestaan. De landmeter P. van den Bosch heeft in 1818, toen hij voor de instelling van het kadaster een schets vervaardigde van de heerlijkheid Bennebroek, die paal met 'no 1' aangeduid. T. Brouwer schenkt in zijn boek 'Grenspalen in Nederland' aan deze paal uitgebreid aandacht. Uit het verhaal van een grenspaal-inspectie in 1762 nemen wij betreffende deze paal het volgende over: zijn de heeren Jan Diederick Pauw geboore Hoeufft, Heere van Buttingen en Zandvoort, Heemstede, Rietwijk en Rietwijkeroord, en Johannes Nutges, Heere van Bennebroek, geassisteert en in presentie als boven des namiddags de Klokke omtrent drie uure bij den anderen gekome op de Hoffstede Croesbeek of Schapenbosch toekomende Jongvrouwe Maria Magdalena van Sluipwijk, Gravinne van Moens, hebben aldaar gezien de PAAL, staande agtien roeden, enzwelke paal voornoemde Heeren hebben gehouden te zijn de Scheidspaal tussen de Heerlijkheden Heemstede en Bennebroek en is ook strekkende tot een Scheidspaal tussen de gemelde Heerlijkheden en Vogelenzang'... Helaas is van deze belangrijke grenspaal niets teruggevon den. Wel staan er in die omgeving nog andere oude palen. Daarop vinden we onder meer de letters C (van Croesbeek) en M (van Moens) Alles bij elkaar is toch nog goed terug te vinden op welke wijze men in vroegere eeuwen bij de vaststelling en de aanduiding van de grenzen tussen de Ambachtsheerlijkheden - in dit geval tussen Vogelenzang en Bennebroek - te werk ging. Maarten Verkaik Foto's: eigen collectie. Grenspaal tussen het laatste huis in Bennebroek en het eerste huis in Vogelenzang. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 11

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 11