De Grote markt in Haarlem in 1929. Voor het eerst aan de hand van vader en moeder naar de grote stad. Herinneringen van een geboren en getogen Vogelenzanger ken om te voorkomen dat kogels door de ruiten zouden haar beurt gezellige avon den organiseerde om de jeugd van de straat te hou den. Ook was in dit ver enigingsgebouw een ruim te ingericht voor de plaatselijke schietvereni ging. Later werd het een biljartzaal en was het een aantal jaren een kleuter school. Op bijgaande schoolfoto op de voor grond het biljart en rechts boven de grote ijzeren lui ens de schietoefeningen de vliegen. Mijn eerste dag als Vogelenzanger begint als ik word inge schreven in het bevolkingsregister van de gemeente Bloemendaal als nieuwe inwoner van Vogelenzang, wonende Graaf Florislaan 17 Vlak naast mijn geboortehuis stond het verenigingsge bouw, in de volksmond 'De Bond' genoemd. Hier deed toneelvereniging 'Door vriendschap Bloeiend' reeds toen zijn opvoeringen, terwijl de St. Jozefgezellenvereniging op Sigarenwinkel Omdat heel vroeger de Graaf Florislaan de hoofdstraat van het dorp was, waren er nogal wat bedrijven gevestigd. In 1917 startten mijn ouders op nummer 17 een onderne ming waarin mijn moeder een sigarenwinkel dreef en mijn vader het ambacht van huisschilder uitoefende. In de winkel werden hoofdzakelijk sigaren, pruimtabak, pijpta bak en snuif verkocht. Sigaretten bestonden toen nauwe lijks. De St. Jozefschool in 1930. Links op de voorgrond mejuffrouw Braun met haar' kleuters. In Vogelenzang bekende namen: van Duin, van Tongeren, Ruigrok, Buschman, van Kessel, van der Putten, van de Berg, Groskamp, Teeuwissen, Warmerdam. Dokter Van Aalst In de winkel hing een schoolleitje met griffel waarop mijn moeder de namen van zieke dorpsgenoten noteerde. Als huisdokter P. van Aalst uit Bennebroek dan langs kwam, wist hij direct welke patiënten hij moest bezoeken. Dat schoolleitje fungeerde zo als schakel tussen dokter en patiënt; de meeste mensen hadden immers nog geen tele foon. Dokter van Aalst was een zeer bekwame huisarts. Hij zei eens tegen de dochter van een ernstig zieke vrouw: "De dokter heeft moeder toch maar weer lekker opgeknapt!" De dochter antwoordde: "Dat heeft U niet gedaan, maar de Here heeft dat gedaan!" Diep verontwaardigd reageerde van Aalst: "Als moeder was doodgegaan, dan had de dok ter het gedaan!" Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 15

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 15