Mijn vader maakte deze unieke foto van de allereerste politieagent, de heer Lokerse, hier op de Vogelenzangseweg in 1930. Graaf Florislaan Verder waren in de Graaf Florislaan nog gevestigd een kruidenierswinkel, gerund door mevrouw De Jong. Een muurschildering herinnert ons nu nog aan die tijd, nu nog te bewonderen aan de buitenmuur van nummer 2b. Ook waren er kapsalon Genzer, Manufacturenhandel Roskam - jaren later het postkantoor Schroer, eveneens manufacturen, L. de Winter groenten en fruit, timmerbe drijf H. van Tongeren en schoenmakerij H. Lensen. Ook was er nog de melk- en zuivelhandel van C. Hulsbosch sr. In nog vroeger tijd ventte de heer Hulsbosch met kar en paard vanuit de duinboerderij vlak bij het Panneland zijn waren uit. Het 'expeditiebedrijf van Theo van de Berg ging enkele malen per week met de handkar naar Haarlem om bestellingen op te halen of af te leveren. Jaren deed hij dit met een hond onder de kar. Het vermoeden bestaat dat de toen al actieve dierenbescher ming daar een stokje voor stak. Vele van de eerder genoemde ondernemingen zijn in de loop der jaren verdwenen, of hebben zich naar elders ver plaatst. Zo is nu in 'De Bond' een showroom van installa tiebureau H. Vader gevestigd. Het politiebureau was eveneens in de Graaf Florislaan. De dorpsagent woonde er en tevens was een heuse cel in het pand gebouwd. Menige landloper of 'spiritusdrinker' werd uit de hooiwagen gehaald en daar een nachtje in onderge bracht. Wereldjamboree In augustus 1937 arriveerden op het stationnetje aan de Bekslaan 27.000 padvinders uit alle werelddelen om deel te nemen aan de vijfde Wereldjamboree. Koningin Wilhelmina en Chief Scout Lord Baden-Powell openden dit unieke festijn. Op mijn netvlies staat dit nog steeds gegrift. De Polen met hun militair-aandoende uniformen, de Schotten met hun rokjes, de Syriërs met hun typische helmen, de Brits-Indiërs met hun hoofddoek, de Hongaren hadden pluimen op hun hoed en een aantal Amerikanen was gekleed als indiaan of cowboy. Geruime tijd voor de opening waren vele Nederlandse Voortrekkers aanwezig om alle voorbereidingen te treffen. Het kamp was inge richt op een weiland pal naast de blokhut 'Het Panneland', bij vele wandelaars van nu wel bekend. De grootste happening aller tijden in Vogelenzang duurde tien dagen. Verbroedering tussen de deelnemers uit meer dan veertig landen had echt plaatsgevonden. Slechts enkele jaren later echter, bestreden velen van deze jongens elkaar te vuur en te zwaard in een waanzinnig wrede oorlog. Operatie Manna Op de vroege morgen van 3 mei 1945 kwam vanuit Engeland via Radio Oranje een bericht door, dat er voed- seldroppings boven Vogelenzang zouden plaatsvinden. De waarschuwing dat het levensgevaarlijk was zich op de daarvoor aangewezen terreinen te begeven, werd onder groot enthousiasme door iedereen in de wind geslagen. Op de weilanden ten westen van het dorp waren witte lakens in de vorm van een kruis neergelegd als herken ningspunt voor de vliegers. Tot grote verbazing van ieder, Schilderij van een stel voortrekkers op weg naar hun kamp. Op de achter grond Huize 'Teylingerbos' dat was ingericht als hoofdkwartier. 16 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 16