om de geschiktheid van de diverse locaties te bepalen. Het organiseren is immers geen sinecure. De omvang van zo'n gebeurtenis, met tientallen duizenden deelnemers en ook veel bezoekers, vergt op allerlei terrein bijzondere voorzie ningen. Er moeten niet alleen tenten worden geplaatst, maar er komt véél meer bij kijken. Het verkeer, de par- keermogelijkheden, de bereikbaarheid via openbaar ver voer, de watervoorziening, telefoon- en radioverbindin gen, het politietoezicht, de bevoorrading met voedsel, de medische en hygiënische voorzieningen, het afvoer van vuil, de financiële exploitatie, etcetera moeten adequaat gewaarborgd zijn. Men realisere zich dat ook schijnbaar onbelangrijke vraag stukken hierbij aan de orde zijn. Zo bijvoorbeeld de con tracten over koeien! Een koe stelt immers ook haar eisen! De 'Jamboree'-koeien althans, die eventueel in kleinere weiden samengebracht moeten worden, schenen niet geschikt of genegen om met willekeurige andere koeien in dezelfde weiden te grazen. Noem het Jamboreehoogmoed, of zeg wat je wilt, maar de organisatie moest al weer uit rekenen wat de benodigde weide oppervlakte per koe was, en hoeveel bijvoeding gedurende veertien dagen verstrekt diende te worden! garantie van 50.000 gulden voor haar rekening te nemen'. Maar nadien, in oktober van dit zelfde jaar, laat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen weten dat de regering een bedrag van 20.000 gulden als financië le steun kan toezeggen. In maart 1936 besluit de Bloemendaalse gemeente raad de Vogelenzangseduinweg en een deel van de Vogelenzangseweg gedurende de Jamboree aan het open bare verkeer te onttrekken. Slechts twee dagen later wordt dan de Stichting 'Wereld-Jamboree 1937 Bloemendaal- Vogelenzang' in het leven geroepen om dit gigantische project voor te bereiden en uit te voeren. Op 23 april 1936 (voor insiders: St. Jorisdag) tekent Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, beschermvrouwe van de Jamboree, het Koninklijk Besluit dat de beslissing van de gemeente Bloemendaal bekrachtigt. Voorbereidingen Het organiseren van zo'n Jamboree is niet een zaak van padvinders onderling. Tal van instellingen waren erbij betrokken, zoals de Nederlandse Spoorwegen, de P.T.T., de pers, film- en omroepbedrijven, de reclamewereld, Provinciale Elektriciteitsbedrijven van Noord-Holland, het Kampterrein Jamboree 1937 (luchtfoto K.L.M.). Officiële besluiten Niet alles loopt zonder problemen. Zo deelt de minister raad in mei 1935 mee dat de regering 'met het oog op andere verplichtingen die zij voor het jaar 1937 reeds op zich had genomen, geen vrijheid kon vinden om een Binnentrekkende Australiërs. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 21

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 21