gemeentelijk bestuur en diensten van Bloemendaal, het Jamboree-Comité Kennemerland, de Winkeliersvereniging Grote Houtstraat en Bloemendaal's Bloei. De gemeenten Bloemendaal en Haarlem verbonden aan hun toezegging tot deelname in het garantiefonds (voor Bloemendaal 20.000 gulden) de voorwaarde dat voor het werk op het kampterrein uitsluitend arbeiders uit Bloemendaal of Haarlem zouden worden tewerkgesteld. Dit garantiefonds hoefde overigens niet te worden aange sproken. Uiteindelijk resulteerde een batig saldo, naar ver luidt ad 75.000, hetgeen zonder twijfel mede te danken was aan de grote tegemoetkomendheid van tal van (over heidsinstellingen die in het algemeen slechts arbeidsloon en waardevermindering van materiaal in rekening brach ten. Opbouw Hoewel oorspronkelijk werd gevreesd dat het terrein veel te klein zou zijn, bleek het landgoed van Huis te Vogelenzang toch groot genoeg - mede doordat de heer H. Smidt van Gelder een deel van 'Woestduin' welwillend (pro deo) beschikbaar stelde. Men beschikte over een 3 km lang en 1,25 km breed terrein, van oost naar west doorsneden door de Bekslaan, van noord naar zuid door de Vogelenzangseweg en de Doodweg. Het Huis Teylingerbosch was beschikbaar als hoofdkwartier. Bij stralende zonneschijn gaat op 24 mei 1937 de eerste Prinses Juliana en Prins Bemhard bij het slotkarapvuur. spade de grond in om de aan de kamparchitect Van Leeuwen gegeven opdracht te realiseren: 'op dit kostelijk erfdeel uit Holland's Graventijd een tijdelijke stad op te bouwen, zonder de sfeer van landelijk schoonheid te ver breken'. Van dit ogenblik af staat het werk niet meer stil. In nau welijks drie dagen komt hier op de vredige Vogelenzangse akkers een wereldstad tot stand. Kabels worden ontrold, telegraaf- en telefoondraden gespannen en 14 kilometer leidingbuizen ingegraven. Er verrijst een marktplein met 46 winkelruimten, waaronder een restaurant dat plaats biedt aan 3.000 duizend bezoe kers. Voor die tijd zeker bijzonder zijn de voorzieningen voor de pers. Onder de eretribune worden de radiotechnici gehuisvest. De K.R.O. verzorgt de uitzending voor Nederland, de Phohi voor Nederlands-Indië, de Ravag voor Oostenrijk, de C.P.H.G.N. voor Scandinavië, de N.B.C. en de C.B.S. voor Amerika. Ook de schrijvende en filmende pers is in groten getale op komen zetten. Vogelenzang zal de wereld rondgaan. Op 28 juli kan men de eerste deelnemers ontvangen, op 31 juli vindt de officiële opening plaats, op 9 augustus is de sluitingsdag. 22 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 22