Deelnemers Uiteindelijk blijken 35 landen deel te nemen, met in totaal 27.100 padvinders. Vanzelfsprekend vormen de Nederlandse scouts de grootste groep (10.715), maar ook andere landen vaardigen een groot contingent af, zoals Engeland (8.184), Frankrijk (1.944), België (938), Amerika (820), Denemarken (735), Polen (732) en Zwitserland (520). Voor het overige is het naar herkomst een zeer diverse groep. Soms betreft het enkelingen (Brazilië, Hong Kong), maar vaak zijn het vrij grote afvaardigingen die hiervoor een wereldreis hebben gemaakt. Bijvoorbeeld: China (20), Britsch-Indië (25), Jamaica (13), Nieuw Zeeland (6), Nederlands Oost-Indië (102), Nederlands West-Indië (23) en Siam (9). Men realisere zich dat de reismogelijkheden destijds wel beperkter waren dan nu. De 96 Australiërs zijn toen bijna een half jaar onderweg geweest en hebben er dan ongeveer 23.000 mijlen op zitten. Dat de reeds aanwezige verkenners hun werk even in de steek laten om de via de Bekslaan arriverende nieuwko mers enthousiast toe te juichen, ligt dan ook voor de hand. Bezoek in Vogelenzang Op zaterdag 31 juli is er hoog bezoek. Prins Emanuel uit Liechtenstein, Prins Gustaaf Adolf en Graaf Bernadotte uit Zweden luisteren de openingsceremonie op waarin Hare Majesteit de Koningin haar openingsrede uitspreekt: 'Mogen de dagen, dat Gij hier bijeen zijt, zich kenmerken door de ware padvindersgeest, en moge, door Gods zegen, de vriendschap, die Ge hier sluit, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broederschap, die zal blijven bestaan lang nadat Ge zijt teruggekeerd naar Uw landen over de gehele wereld. Hiermee verklaar Ik de Jamboree geopend'. Later, vrijdag 6 augustus, zal Z.K.H. Prins Bernhard bij verrassing nog eens rustig het kamp bezoeken om te kun nen zien hoe het werkelijk toegaat. Het dagbezoek van alle vroegere Jamborees wordt in Vogelenzang op zondag 8 augustus met stukken geslagen. Vogelenzang telt dan 125.000 bezoekers en 30.000 pad vinders - overweldigende aantallen in verhouding tot het gegeven dat Vogelenzang in die periode zelf nauwelijks 1.000 inwoners telde. Om dit bezoek mogelijk te maken vertrokken er alleen al van Amsterdam Centraal Station niet minder dan 81 extra treinen naar Haarlem! Ter herinnering Een anderhalve maand na de officiële sluiting kon het ter rein weer geschoond aan de eigenaar worden opgeleverd. Aan dit grootse evenement herinnert thans nog een klein monument dat in 1987 bij Huize Teylingerbos werd ont huld - en overigens ook nog betonnen resten van de wegen die indertijd over het land van de boerderij van Van der Peet zijn aangelegd. Herman Oomen Adviseur Scouting Museum Rotterdam Adres: Twiskenweg 324, 1503 AJ Zaandam De illustraties zijn afkomstig uit de eigen verzameling van de auteur en, GAB en Jamboree Logboek. Literatuur Ton Koot e.a.: Jamboree Logboek 1937, gedenkboek van de Stichting 'Wereldjamboree 1937, Bloemendaal-Vogelenzang'. Lou van Emmerik: Herinneringen aan de Wereld-Jamboree van 1937 te Vogelenzang, Ons Bloemendaal, 1987, jrg 11, nr. 4, blz. 18-20. H.J. Spijkerman: Rapport Wereldjamboree 1937 Bloemendaal- Vogelenzang, z.j. Het vertrek. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 23

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 23