Casa Carmeli, voorheen Casa Nuova. Een volmaakte romantische illusie in Italiaanse stijl uit het midden van de vorige eeuw (Crefo, Wil Woertman). aangetroffen. Casa Nuova had gedurende de oorlog de Duitse bezetter moeten dulden. Het interieur was groten deels beroofd van zijn ooit rijke aankleding. De Zusters Carmelitessen staan bekend om hun zorg voor kinderen uit arme gezinnen. Tot 1969 was in het oude koetshuis van het landgoed een kleuterschool gehuisvest. Tegenwoordig vormt Casa Carmeli het middelpunt van een complex gebouwen op het landgoed, waartoe ook een klooster behoort. Het huis zelf omvat onder meer een eet zaal en kantoorruimte, terwijl er twee priesters en enkele zusters in wonen. Huize Leyduin Ondanks dat er geen villaparken werden aangelegd op Koekoeksduin, Leyduin, Vinkenduin en Woestduin, zijn op deze landgoederen enkele interessante herenhuizen en bijbehorende bouwwerken te vinden. Een van de meest in het oog springende is Huize Leyduin, dat aan de oostzijde van de oude duinbossen ligt, op een lage heuvel aan de Leyweg, waarvandaan je helemaal tot Heemstede kunt kij ken. Het is niets te veel gezegd dat de ideale ligging door de architect, Andries de Maaker uit Heemstede, optimaal is uitgebuit. Na in de Tweede Wereldoorlog zijn functie als woonhuis te hebben verloren, diende het van 1953 tot eind jaren zestig als meisjesinternaat. Tegenwoordig is in het grote landhuis een opleidingsinstituut gevestigd. Het huis werd in 1921 gebouwd. Dat zou je op het eerste gezicht niet zeggen. De bouwstijl doet een aanmerkelijk hogere ouderdom veronderstellen. Het statige voorkomen - een voor de tijd van ontstaan gebruikelijke mengeling van zogenoemd baksteenclassicisme en Lodewijk-stijlen - herinnert aan de vorstelijke, vormelijke buitenhuizen uit het einde van de zeventiende of het begin van de achttien de eeuw. Het toont wel aan op welke manier de steenrijke eigenaar - de heer P. Dorhout Mees - zijn status tot uit drukking wilde brengen: door zich te identificeren met de vermogende patriciërs uit het Nederland van de Barok. Bij De Maaker was Dorhout Mees wat dat betreft aan het goede adres. Eén keer aankloppen volstond, want De Maaker was bereid èn in staat om de begerenswaardige bouwstijl van tweehonderd jaar geleden zonder blikken of blozen te kopiëren en vervolgens met enige geringe aan passingen geschikt te maken voor bewoning in de twintig ste eeuw. Vinkenduin Een ander voorbeeld van zijn kunnen is te vinden op Vinkenduin (Vogelenzangseweg 39), waar begin jaren twintig het gehele landgoed volgens zijn plan werd herin- Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 25

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 25