gericht in opdracht van mejuffrouw A.I. Prins. Bij die gelegenheid werden er een nieuw herenhuis, een dienst woning en een zogeheten bospaviljoen (of theehuis) neer gezet. De tuinaanleg viel onder verantwoordelijkheid van de bekende tuinarchitect L.A. Springer. De bouwwerken zijn er nog altijd, van Springers landschappelijke ontwerp is echter weinig meer over. Overigens was Springer ook betrokken bij de aanleg van het landgoed Woestduin, ook aan het begin van deze eeuw. Net als Huize Leyduin weerspiegelt Huize Vinkenduin via de architectuur de idealisering van een heerlijk en onbe reikbaar ver verleden. Economische vooruitgang - de belangrijkste factor die het maatschappelijke succes van dergelijke opdrachtgevers mogelijk maakte - ging verge zeld van een terugwaarts gerichte blik op de cultuur. Misschien was het tweede wel de compensatie voor het eerste. Sociale woningbouw Het is in Vogelenzang niet alleen maar pronkzucht wat de klok slaat. Deze eeuw heeft het dorp ook enige sociale woningbouw van betekenis gebracht. Zo liet de rooms- katholieke woningbouwvereniging Sint Jozef een paar voor de tijd van ontstaan typerende huizencomplexen bouwen, onder meer aan de oostzijde van de Vogelenzangseweg, nabij de dorpskern. Toch is het de gemeente Bloemendaal zelf geweest die aan de Leidsevaart Jammer genoeg is niet bekend wie dit tiental arbeiderswoningen, dat ligt ingeklemd tussen de rijweg en de spoorlijn, heeft ont worpen. Maar wie de architect ook geweest mag zijn - mogelijk de directeur van publieke werken, J. de Jong, zelf -, hij had een sterke voorliefde voor het werk van de Noord-Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. De woningen kwamen in 1933-1934 tot stand. Wrights invloed Overigens stond de anonymus hierin bepaald niet alleen; ook niet in Bloemendaal. De Bloemendaler H.W. van Kempen bij voorbeeld tekende, zoals we in voorgaande afleveringen hebben gezien, in de jaren dertig voor het Dorpshuis aan de Donkerelaan en het Politiebureau aan de Van Tetterodeweg, die allebei wijzen op Wrights invloed. Verder bevindt zich aan de Oranjekom in de Waterleidingduinen een voormalig pompstation van Gemeentewaterleidingen Amsterdam, dat evenzeer een vertaling is van Wrights ontwerpmethoden; dit industriële bouwwerk komt verderop in dit artikel ter sprake. Maar ook in grote broer Haarlem ontwierp de toenmalige gemeentearchitect P.F. de Bordes tussen het begin van de jaren twintig en dertig een groot aantal gebouwen in deze modern ogende stijl. Bloemendaal voer, met andere woor den, mee op de golven van de tijdgeest. Dat is ook te zien aan andere gemeentelijke gebouwen uit die periode, zoals het hoofdkantoor van publieke werken aan de Brouwers- kolkweg in Overveen (1935-1936). Zelfs de typografische vormgeving van het ambtelijke briefpapier in die jaren getuigt van deze fascinatie voor de moderne tijd. Arbeiderswoningen aan de Leidsevaart. Met dit huizencom plex uit 1933-1934 sprak de gemeente Bloemendaal zich uit voor de moderne architectuur (Crefo, Wil Woertman). (nrs. 122-140) de meest interessante rijtjeswoningen tot stand bracht; architec tuurhistorisch gesproken dan. 26 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 26