De arbeiderswoningen aan de Leidsevaart vormen - althans in vergelijking met de rommelige, weinig opzienbarende omringende bebouwing - een oase van stilistisch en bouwkundig raffinement. De architect heeft duidelijk geprobeerd er een proper, uniform geheel van te maken, dat tegemoetkwam aan de heersende ideeën over volkswo ningbouw. Opvallend zijn de betrekkelijk hoge, overhui vende kappen. De gevels zijn opgetrokken uit lichte, geel kleurige bakstenen en worden gekenmerkt door een strakke, horizontale belijning. Twee aangrenzende voor deuren hebben steeds een gemeenschappelijke, brede lui fel, de dakkapellen van twee gespiegelde woningen zijn met elkaar verbonden, zodat langgerekte elementen ont stonden. Zelfs de indeling van ramen en deuren draagt bij aan het horizontaliserende, 'Wrightiaanse' uiterlijk van de reeks woningen. Voor een individuele benadering van de huizen was geen sprake. Er moest gemeenschapszin ont staan! Toch betreft het meest opmerkelijke onderdeel van de woningen niet de buitenkant, maar de indeling van de plattegrond. Wie goed kijkt ontdekt een rechthoekig grondvlak, dat is onderverdeeld in een woonkamer vóór (aan de weg) en een keuken daarachter; let wel, de keu ken beslaat de volledige breedte van de achtergevel. Naar het waarom van deze ongebruikelijke indeling kun je slechts gissen. Misschien dat de architect voor deze oplos sing koos teneinde een soort buffer te creëren tussen de woonkamer en het lawaai van de langs het tuinhekje sto mende treinen. Hoe het ook zij, wat de herenhuizen in Vogelenzang missen - aansluiting met de naar vernieuwing strevende moderne architectuur - typeert juist deze volks woningen. Gemeentelijke scheiding Werkelijk spraakmakende moderne architectuur is in Vogelenzang niet voorradig. Er is één, veelomvattende uit zondering. De natuurlijke eigenschappen van het land schap hebben er voor gezorgd dat deze Bloemendaalse kern zich zelfs mag beroepen op een openluchtmuseum van industriële architectuur. Op het terrein van Leiduin en in de duinen bij de Oranjekom bevinden zich namelijk de bouwwerken van Gemeentewaterleidingen Amsterdam. En vooral de afgelopen honderd jaar is hier een indrukwek kende hoeveelheid gebouwen tot stand gekomen, die door Gemeentewaterleidingen worden ingezet om het drinkwa ter te winnen, te zuiveren en door te pompen naar Amsterdam, Heemstede, delen van Haarlem en de Haarlemmermeer. Alleen is het jammer dat het overgrote deel van de gebouwen door het publiek niet te bezichti gen zijn, omdat ze op een afgesloten terrein liggen. Het is een verborgen architectuurmuseum. Het Leiduin-terrein, dat vanaf de Vogelenzangseweg kan worden betreden en zich uitstrekt tot de Leidsevaart, wordt trouwens doorsneden door de gemeentegrens Heemstede-Bloemendaal. Sommige drinkwatergebouwen bevinden zich hierdoor op Heemsteeds grondgebied, andere horen bij Vogelenzang. Toen de burgemeester van Heemstede in september j.l. op het terrein een monumen taal kunstwerk onthulde, werden de gasten ontvangen en toegesproken in een tent op Bloemendaals gebied, terwijl het feestelijk onthulde beeld zelf in Heemstede staat. Voor de goede orde: de gemeente Amsterdam is eigendom van alle gebouwen en verantwoordelijk voor het beheer van het terrein. Het is natuurlijk willekeurig om het gebied in twee helf ten te knippen en in dit aan Vogelenzang gewijde num mer uitsluitend de gebouwen te behandelen die op Bloemendaals grondgebied liggen. Toch kunnen we niet om deze gemeentelijke scheiding heen. Pompstation Het oudste gebouw van Gemeentewaterleidingen, een uit 18S3 daterend pompstation, staat aan de Leidsevaart in Heemstede. Lang geleden heeft het zijn oorspronkelijke functie verloren. Ooit was dit het laatste station op Leiduin voordat het gezuiverde duinwater via kilometerslange pijp leidingen bij de consument in Amsterdam uit de kraan Onthardingsgebouw van Gemeentewaterleidingen Amsterdam op Leiduin. De opvallend gevarieerde architectuur van dit bouwwerk uit 1987 is onder meer te wijten aan de diverse bouwmaterialen (Jos Fielmich). Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 27

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 27