ke parochies in Nederland voltrok zich een dergelijke ver andering en de parochianen in Vogelenzang groeiden daarin mee. In toenemende mate is er sprake van een actieve en betrokken medewerking van parochianen aan de organisatie en aan de vormgeving van de activiteiten van de parochie die voor een deel ook een uitstraling hebben naar de rest van de dorpelingen. Gezamenlijke koers Het is niet langer meer alleen de pastor met het kerk/parochiebestuur die het beleid bepalen, maar het is vooral een gezamenlijk afgesproken koers die is ingeslagen na beraad en gesprek met vertegenwoordigers en leden van werkgroepen. Moesten vroeger alle dorpsactiviteiten onder de roomse vlag en onder 'toezicht' van een geestelij ke, nu komen gelovige en niet-gelovige dorpelingen elkaar tegen in de algemene bejaardenvereniging, bij de soos, bij de visclub, in de voetbal-, de tennis- en de toneelvereni ging en niet te vergeten in de dorpsraad. De meest bekende activiteiten, die van de eredienst in de kerk, zijn voor de buitenwacht nog altijd het eerst in het oog springend. De klok luidt, het kerkplein vult zich met auto's en mensen lopen naar de kerk of komen er juist uit, voor vieringen in het weekend, begrafenissen, huwelijken en doop. Maar daarnaast proberen de parochianen op hun beurt om een dienst te verlenen aan de mensen in het dorp door zich onder meer in te zetten voor bezoekwerk aan oude ren en het maandelijks houden van een 'open huiskamer'. De eerste donderdagmiddag van de maand is ieder die dat wil welkom in de ontmoetingsruimte van de parochie voor een kopje koffie of thee. De onderlinge ontmoeting staat daarbij centraal. De middagen worden goed bezocht en de bezoekers voorkomen zo zelf dat ze geïsoleerd raken van anderen. Immers, ook in deze vanouds kleine en hechte dorpsgemeenschap ligt vereenzaming op de loer. Andere parochianen spannen zich elk jaar in om huis aan huis aandacht te vragen voor projecten in de derde wereld met de 'Vastenactie' die wordt gehouden in de periode voor Pasen. De inzet daarbij is om met onze hulp en solidariteit ande re mensen de gelegenheid te geven om zelf verantwoorde lijk te kunnen zijn voor de opbouw van hun eigen samen leving. De oude missie-activiteiten krijgen door deze benadering meer en meer de vorm van inzet voor recht en gerechtigheid van mensen. Als het je aan grondrechten ontbreekt dan zal de geloofsboodschap dat God jou ziet staan en van je houdt pas aan inhoud en kracht winnen wanneer wij die mens zien staan, hem serieus nemen en hem recht doen. Kerk te Vogelenzan (foto GAB) Zingeving Van welke betekenis is de parochie in Vogelenzang dan in deze tijd, is een vraag die de parochianen/gelovigen zich moeten en durven stellen. Het antwoord is echter niet eenduidig en niet voor alle tijden vaststaand en wordt mede beïnvloed door de omstandigheden. Het antwoord gaat in de richting van mogelijkheden bie den om tijd en aandacht te besteden aan de vragen naar zingeving; oog en oor willen hebben voor rouwverwer king; proberen om jonge ouders een handreiking te bie den bij het zoeken naar een evenwichtige keus in de (gelovige) opvoeding van hun kinderen. Zoeken naar wegen om mensen recht te doen, denk aan asielzoekers, mensen in verzorgingshuizen, mensen die buiten het arbeidsproces zijn geraakt... De bijbel, de traditie van de Kerk en de persoonlijke levensgeschiedenissen van mensen zijn daarbij belangrijke inspiratiebronnen. Een belangrijke keuze wordt daarbij gemaakt om ontmoetingen van mensen mogelijk te maken die bijvoorbeeld samen bijbelverhalen lezen om ze te kun nen verstaan als beeldverhalen waarin je eigen leven her kenbaar worden kan met een hoopvol perspectief. De ere diensten, waarin altijd uit de bijbel wordt voorgelezen, kunnen dan ook inspiratie bieden en plekken van saamho righeid zijn. Zo wordt het geloof gevoed. Kortom, de parochie kan met de inzet van al die gelovigen 32 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 32