Panorama op pagina 34 en 35 in deze moderne tijd een houvast bieden en een oriënta tiepunt zijn in een jachtige samenleving die iedereen uit daagt om een vrij en verantwoordelijkheid dragend mens te zijn. Pastoor Van der Eem Een aardig beeld daarvoor vond ik terug in een verhaal dat een wat oudere parochiaan mij vertelde over een van de pastoors die Vogelenzang heeft gekend, pastoor Van der Eem. Hij was een man met een. flink postuur die tijdens de oorlog vele mensen wist te bemoedigen met zijn humor en met zijn manier van omgaan met de door de Duitsers ingestelde 'spertijd'. Zo ging hij bijvoorbeeld rus tig een partijtje schaak spelen en een glaasje wijn drinken, bij de heer Sijpestijn op Vinkenduin om dan 's avonds doodgemoedereerd op zijn fiets terug te peddelen naar de pastorie. Die parochiaan herinnerde zich van deze pastoor het vol gende. 'Pastoor Van der Eem deed zijn dagelijkse gebeden, lang zaam heen en weer lopend (brevieren) op de Kerklaan. Karei, een van de kinderen die daar verstoppertje speelden, kreeg van hem toen de kans om zich te verstoppen onder zijn wijd overhangende toog. Als het dan veilig was, gaf hij Karei een seintje om zich op de buutplaats vrij te tik ken.' Met dat beeld uit het verleden voor ogen, verschijnt er misschien een antwoord op de vraag wat de parochie Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming in deze tijd kan betekenen. Misschien kan de parochie nog steeds zo'n veilige plaats zijn van waar uit je opnieuw een vrij mens worden kan... Pastor Hans van Wijk, aangesteld in de parochie als pastoraal werker sinds november 1993. Vogelenzang is gelauwerd met een ongelofelijk stuk natuurgebied. Ik vind het nog altijd een wonder dat dit in het drukke westen nog bestaat. De omvang van het gebied is indrukwekkend. Overal in de gemeente Bloemendaal zijn er doorkijkjes en mooie hoekjes maar nergens is zo'n uitgestrekt terrein waar je onafgebroken kunt genieten van lange wande lingen, fietstochten en zelfs vanuit de auto. Wat het nog extra waardevol maakt is dat je de verre geschiedenis er vanaf kunt lezen. Met z'n hele structuur herinnert het gebied aan lang vervlogen tijden. De strandvlakte is oorspronkelijk een inlaat door de duinen en bij hoog water liep het tot in Boekenroode onder. Zo ontstond dit vruchtbare veenweide-gebied. Nu nog zijn de hoge en de lage gedeeltes duidelijk te zien en de slingerende vorm van de wegen zoals die zich hebben aangepast aan het oorspronkelij ke landschap. Het is een onlosmakelijk geheel met de breedste duinen van Nederland, de Amsterdamse Waterleidingduinen, en de prachtige landgoe deren die de oostkant begrenzen. Helaas is het ook zo dat de strandvlakte steeds weer een enorme aantrekkingskracht uitoefent op snode plannenma kers. Gelukkig lijkt het er nu op dat provincie en rijk en hopelijk ook de gemeente Bloemendaal het hele gebied een definitieve beschermde status willen geven. Harm Botman Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 33

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 33