Vogelenzang en de bollen De eerste serieuze bollenteelt ontstond in de tweede helft van de 19de eeuw rond Haarlem. Voor die tijd bestonden in deze omgeving veel kleine tuinderijen. In 1870 waren er 400 hectaren met bollen beplant en in 1900 waren dat er al 2.500. Ook bij het dorp Vogelenzang werden er in deze beginperiode bollen geteeld. Weilanden en afgegra ven duingronden werden voor de teelt geschikt gemaakt. Bekende bollen-namen Een bekende naam uit deze tijd is die van de Barnaarts. Deze familie bewoont sinds 1806 het Huis te Vogelenzang. Jonkheer August Eduard Barnaart vestigde zich in 1865 onder de naam Barnaart Zn als exporteur. Zijn zoon Willem Philip behoorde in 1884 tot een van de eersten die bloembollen exporteerde naar Amerika. Het bollenland van deze familie lag in de omgeving van de Bekslaan. Hier bevond zich in de oorlog een VI-baan, vanwaar de Duitse bezetter raketten richting Engeland afvuurden. Andere namen uit deze tijd zijn Van Zanten Co, waar veel mensen uit Vogelenzang werkten, De Wreede, Zandbergen, Langeveld, Van Haaster, Hulsebosch en Verdegaal. Het geslacht Roozen is afkomstig uit Overveen. De oudst bekende generatie legde zich aan het einde van de 18 de eeuw reeds toe op de teelt van bloe men, groente en bollen. Vader Leo Roozen had een bedrijf Het zware werk van toen op het Vojjelenzangse bollenland (foto's W. Heybroek, Sassenheim). in Heemstede, maar was een van de slachtoffers van de economische malaise. In het begin van de jaren dertig kon zoon Frans een deel van het land kopen van de roemruch te General Bulb Company, die over de kop was gegaan. De Bulb Dit bedrijf, in de volksmond 'De Bulb' genoemd, was in 1885 opgericht. De gronden bevonden zich aan de rand van het landgoed Woestduin. Men had hier zand afgegra ven voor de aanleg van de spoorlijn Haarlem-Leiden en het terrein bleek geschikt te zijn voor bollenteelt. Met ondersteuning van geldschieters als Jhr. Deutz van Lennep en Jhr. Teding van Berkhout uit Heemstede werden de zaken zeer voortvarend aangepakt. De opgerichte kwekerij was voor die tijd ongewoon groot. Over het hele terrein van ongeveer veertig hectaren liepen rails ten behoeve van de lorries die de bollen van en naar de luxueus uitgevoer de bebouwing aan de Leidsevaart moesten vervoeren. Dit complex was door architect J. Zietsma in de stijl van de Amsterdamse school gebouwd. Het bedrijf moest een voorbeeldfunctie vervullen voor de hele streek. Op het land stonden zelfs de rietschelven voor het dek in de win ter op rails. Er werden kapitalen uitgegeven aan een enor me uit Amerika gemporteerde spitmachine en er werden proeven genomen met de eerste plantmachine. Dit alles 40 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 40