«4 De buitenplaatsen onder Vogelenzang Het dorp Vogelenzang is het meest zuidelijk gelegen dorp van de gemeente Bloemendaal. Landschappelijk gezien vormt het dorp de zuidelijke afsluiting van de westelijke binnenduinrand. Reeds in de Middeleeuwen oefende deze binnenduinrand een grote aantrekkingskracht uit op de graven van Holland voor de vestiging van versterkte nederzettingen; zij lieten het Huis Aelbertsberg en het Huis te Vogelenzang bouwen. Vanaf het eind van de zes tiende eeuw werd de streek met name door gefortuneerde Amsterdamse en Haarlemse kooplieden en bestuurders ontdekt als vestigingsplaats voor hun hofsteden, die allengs uitgroeiden tot riante buitenplaatsen en lommerrijke land goederen. Tot de buitenplaatsen bij Vogelenzang worden gerekend het Huis te Vogelenzang en de landgoederen Leyduin, Vinkenduin en Woestduin. Huis te Vogelenzang Het Huis te Vogelenzang is het oudste buiten onder Vogelenzang. In tegenstelling tot Leyduin, Woestduin en Vinkenduin ligt het huis niet op de westelijke binnenduin rand, maar meer westelijk aan de overzijde van de tegen- Tekening van Chr. Schut van het in 1920 gebouwde buiten Vinkenduin (tekening overgenomen uit; Hulkenberg, A.M., Gezichten in Zuid- Kennemerland, Alphen aan den Rijn, 1991). woordige Vogelenzangseweg. Het Huis te Vogelenzang is in de Middeleeuwen als grafelijk verblijf gebouwd door de graven van Holland. In 1383 schonk graaf Albrecht van Beieren het huis aan Reinoud I van Brederode, de baljuw van Kennemerland. De familie Brederode is eeuwenlang in het bezit van het huis en de landerijen gebleven. Vanaf het eind van de zestiende eeuw ging het huis geregeld over in andere handen, voornamelijk Amsterdamse koopmansfami lies. Eén van hen was Jan van Marselis junior, die vanaf 1778 het nabijgelegen Teijlingerbosch bij het Huis te Vogelenzang voegde en er één fraai en indrukwekkend geheel van maakte. Na zijn dood in 1807 werd het land goed door de erfgenamen verkocht aan Willem Philip Barnaart, een telg uit een bekend doopsgezind geslacht dat uit de Zuidelijke Nederlanden naar Holland was gevlucht en zich in 1603 in Haarlem vestigde. Door een huwelijk met een ander bekend doopsgeziird geslacht, Willem Philip Kops in 1747, is de familie Barnaart tot grote welvaart gekomen. Het huis te Vogelenzang behoort heden ten dage nog steeds toe aan een telg uit het geslacht Barnaart. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 45

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 45