TOTO, zuidelijk deel van Leyduin, wordt Vinkenduin afgesplitst en verkocht aan W. Prins en mejuffrouw A. Prins. Dorhout Mees besluit het door Samuel van Lennep gebouwde buiten af te laten breken. Hij geeft vervolgens in 1921 opdracht aan de Haarlemse architect Andries de Maaker om een nieuw buiten te ontwerpen. Na de dood van Dorhout Mees in 1939 heeft dit buiten onder andere nog gediend als Marva-huis en als internaat voor meisjes. In 1961 wordt het landgoed door de erven Dorhout Mees te koop aangeboden aan de provincie Noord-Holland. Het provinciebestuur besluit tot aankoop over te gaan en het beheer in handen te stellen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland (P.W.N.). Vinkenduin Vinkenduin is een relatief jong buiten. Het ligt net als Leyduin en Woestduin, op de westelijke binnenduinrand. Vinkenduin vormt in feite een afsplitsing van het landgoed Leyduin. CJ. van Tienhoven besloot in 1920, kort na de aankoop van Leyduin van de erven van Gerard Louis van Lennep, om het landgoed te splitsen in drie delen. Het meest zuidelijke deel waarin het Vinkenduin gelegen was, werd aangekocht door de heer W. Prins en mejuffrouw A. Prins. Zij gaven de Haarlemse architect A.M. de Maaker opdracht om het buiten Vinkenduin te ontwerpen. Door de vormgeving en de keuze van materialen lijkt het buiten aanzienlijk ouder dan het in feite is. Het grote huis van het landgoed Woestduin in gebruik als hotel bij de renbaan, 1905. AVE/KA SS-6967 Via de familie Kaars-Sypestein en de familie van Willigen komt het landgoed in 1983 eveneens in handen van de provincie Noord-Holland, die vervolgens het beheer opdraagt aan het P.W.N. Woestduin Woestduin komt reeds als hofstede voor op de kaart van Rijnland van 1647/48. De hofstede lag op de westelijke binnenduinrand, middenin een ruig duinlandschap met één toegangsweg vanuit het oosten, richting de latere Leidsevaart. Pas veel later kwam er een ontsluiting naar het westen, naar de 'Lijtweg', de tegenwoordige Vogelenzangseweg. De eerste ons bekende eigenaar van Woestduin was mr. Willem Six, lid van stedelijke magistraat van Haarlem. In de achttiende eeuw ging Woestduin, net als het Huis te Vogelenzang, geregeld over in andere handen, met name die van Amsterdamse kooplieden. In 1763 komt de hofstede via vererving in handen van het zeer vermogende lid van de Amsterdamse vroedschap, David ten Hove. Hij heeft het landgoed uitgebreid en uit gebouwd. Na zijn overlijden in 1787 wordt het landgoed verkocht aan Jean Louis van den Burch. De familie Van den Burch blijft enige decennia lang in het bezit van Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 47

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 47