Van de redactie Met dit feestelijke nummer 'Vogelenzang' van de Stichting Ons Bloemendaal ronden wij onze lustrumserie over de vier dorpskernen van de gemeente Bloemendaal af. Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen gingen Vogelenzang voor en zoals steeds vindt u op de voorzijde van de omslag het oudste bestaande monument van het dorp afgebeeld en op de achter zijde het nieuwste gebouw. De oude duinboerderij op het gebied van Huis te Vogelenzang en de nieuwe huizen aan de Vogelenzangseweg symboliseren de ontwikkeling van Vogelenzang van agrarisch dorp, van (RK) kerkdorp en bollendorp naar een plaats waar vooral forenzen wonen. De twee huizen zijn tegenpolen in het kleine dorp dat zich vlijt tegen nog ongeschonden, maar zeer kwetsbare binnenduinen. Bij niet-Vogelenzangers spreekt vooral dit sprookjesachtige binnen- duingebied tot de verbeelding, èn de hoge kerk die het dorp domineert. Vogelenzang ligt aan het uiteinde van de slinger van Bloemendaalse dorpen, een weinig apart van de rest van de gemeente. In 'Vogelenzang in de historie' vertelt Maarten Verkaik dat Vogelenzang van oudsher meer gericht was op Bennebroek dan op de rest van de gemeente Bloemendaal. Ook in zijn verhaal 'Grenzen en grensafbakening' komt deze verbondenheid met Bennebroek duidelijk naar voren, net als in 'Van overzetje naar centenbrug' waarin hij de geschiede nis van deze brug over de Leidsevaart uiteenzet. Wij zijn Maarten Verkaik die, hoe kan het anders, uit Bennebroek afkomstig is, veel dank verschuldigd voor deze bijdragen. In onze vaste rubrieken doet Wim de Wagt veirassende ontdekkingen in zijn 'Moderne Architectuur in Vogelenzang' en Henri Spijkerman geeft een beschrijving van 'Het Station Vogelenzang' in heden en verleden. In 'School E, slachtoffer van de onderwijspacificatie' doet Jon Römelingh verslag van zijn uitgebreide onderzoek naar het effect van de Lager-onder- wijswet van 1920 op de scholen in Vogelenzang. Met 'Monumenten in Vogelenzang' hebben Jet Slagter-Wierenga en Peter de Natris hun vierde verzamellijst opgesteld, ditmaal met de oude Vogelenzangse gebouwen die op de gemeentelij ke, provinciale of rijksmonumentenlijst staan. Buiten de vaste rubrieken schrijft verzamelaar Herman Oomen 'De herinne ring blijft' over de grootste publiekstrekker in de Vogelenzangse geschiedenis, de Wereldjamboree 1937. Lieuwe Zoodsma, gemeente-archivaris van Haarlem, levert een uitgebreid artikel over 'De buitenplaatsen onder Vogelenzang' Een winterlandschap in de Amsterdamse Waterleidingduinen, de achtertuin van de Vogelenzangers (foto Harm Botman). 4 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 4