Pr|jB 15 Cent. Nadruk verboden Nederl. Harddrayerij- en Renvereeni£ini. OFFICIEEL PROGRAMMA VAN Did Courses te Woestduin, i11u.Ie Reglementen van «Ie. Xnl. liard.ir.- m ltcov. op Zondag 9 .7 ali 1905, des namiddags ten 1.30 ure. Programma. perrons die met een hou ten voetbrug waren ver bonden. Halte Woestduin werd een vaste stopplaats op weekeinden, als goklus tigen naar Oud Woestduin trokken, naar de daar gele gen - door Leonard A. Springer aangelegde - ren baan, om hun geluk op de paardenrennen te beproe- Bezoek aan de ren nen Over zo'n dag op de ren baan ontlenen we aan een turfschets van C. Joh. K. enkele passages: 'Een Zondagmorgen in Augustus, Compartiment 2e klasse extra- trein Amsterdam-Woestduin, bevattende acht personen, waaron der eene dame. Heeren allen ver diept in lectuur: "Nederlandsche Sport", "Hippos", "Onze Paarden" of ook de Zondagochtend-editie's van "De Telegraaf" en het "Algemeen Handelsblad", waarin gewoonlijk een résumé der prognostics van de onderscheidene sportbladen. De dame bladert in het course-programma van den dag, d raison van 15 cent ver krijgbaar aan den ingang van het station. "Redstar staat er goed voor vandaag", merkt een der heeren op, na een korte berekening op den rand van zijn blad gemaakt te hebben, "als de hengst willig is, dan is - ie nou niet te slaan met minstens 5 secunden in de hand". "Wie rijd'm! vraagt zijn vis-a-vis, een heer met een wijn rood gezicht, opvallend lange makreelkleurige knevels en op violet-fond een dasspeld voorstellende twee tegen elkaar opsteigerende paarden in goud. "Paul, natuurlijk Paul Schönrock! antwoordt de gevraagde, met een onverholen minachting voor de verregaande onwetendheid van den hoogge- kleurden man, blijkbaar een koetsier of palfrenier van "goeden huize", die vandaag vrijaf heeft. "Zóó, Paul, nu ja, dan heeft den hengst wel een kansje, maar vlak "Cribbage" niet uit op dien afstand, die kan nog har der dan "Anselor".Het gesprek wordt nu algemeen en duurt over paar den, jockey's, Cote's en records onafgebroken voort tot halte-Woestduin. Voor de wedstrijd begint kunnen de dravers op hun kwa liteiten worden gemonsterd. De schrijver geeft hiervan een impressie: 'Inmiddels zijn de mededingende paarden in den ring verschenen, d.w.z. circuleren rondom een grasperk, waardoor het publiek uitstekend gelegen heid heeft de edele dieren nauwkeurig op te nemen. Hooren wij naar de op- en aanmerkingen. "Diamant" gaat een beetje kreupel. "Don Quichotte" lijkt vandaag niet veel zin in het draven te hebben en "Elsje" is zoo wild, dat zij op alle manieren beproeft, hoe 't gemakkelijkst tuig en sulkey te ruineeren. Maar ouwe Jan Posthuis heeft de merrie stevig in de hand, zoodat al haar gedoe bij pogingen blijft. Daar komt "Valerie" al uit haar box. 'Wat een prachtige vos toch! Jammer van dien achterpoot, anders "Valerie" is een renpaard, dat eerst het volgend nummer zal medekampen en wat voorbarig haar box verlaten heeft. Deze boxen, de deuren geschil derd in de sportldeuren hunner respectieve eigenaars, die door huur voor het seizoen het recht verkregen hebben hunne viervoeters er in onder dak te brengen, sluiten in en kleurrijke lijn de zuidzijde van de paddock af van een particulieren weg naar Vogelenzang, resp. de Boekenrooder-laan. Deze rennen waren geen aangelegenheid voor louter beter gesitueerden. Wat dit betreft wordt de argeloze lezer uit de waan geholpen 'dat de courses op een werkdag en bij zulk een hoogen entrée-prijs, alleen bezocht worden door den feodalen en jongeren adel des lands, door dragon der- en huzaren-officieren en rijke menschen die weinig om handen heb ben. Glad mis! Want ook de tapper op den hoek bij de groeten- of visch- markt, de "salonnier" de eigenaars van een "salon of palais des parfums", van fruit- of bloemenkeldertjes en nog meer van die gezeten burgers, kunnen zich zoo'n dag gemakkelijk vrij maken. En ook de hooge entrée schrikt hen niet af. Wel trachten zij zoo mogelijk door de controle te glippen, maar lukt dat niet, wat nood, zij kunnen immers betalen en met één winner zijn zij toch al dadelijk gedekt". En: 'Wie minder met aardsche goederen gezegend is, gaat naar het guldensterrein. Einde van de rennen We kunnen gerust stellen dat er zich in die tijd heel wat heftige taferelen hebben afgespeeld. In dit verband mis schien aardig om even 'De Nederlander' van 16 februari 1909 aan te halen: 'Die renbaan is de vloek van Kennemerland geworden. Elke Zondag verdringt zich rijk en arm, maar vooral de kleine man, op die baan, om de echt Nederlandsche speelwoede bot te vieren Alles dobbelt mee, zelfs jongelieden op HBS of Gymnasium hebben schulden bij bookmakers, aangezien de totalisator niet borgt. Ook dames wagen een gokje. Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 51

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 51