De renbaan in gebruik. jaren vóór 1940 soms onderlinge wedstrijden en ook wel ruiterfeesten plaats. De laatste maal werd de renbaan door ongenode gasten gebruikt. De bevelhebber van het Duitse Leger in bezet Nederland schreef namelijk in oktober 1941 een concours-hippique uit, te houden op Woestduin van vrijdag 10 tot en met zondag 12 oktober. Op de laatste dag van het Duitse ruiterfeest bevonden zich onder de gas ten de rijkscommissaris Seyss-Inquart, de SS- und Polizeiführer Rauter en vele hoge Duitse militairen. Onmiddellijk na afloop van het concours liet de heer Laan, om een ongewenste herhaling te voorkomen, de renbaan omploegen om er graan op te verbouwen. Ja, zo deden we dat... Overigens, nog steeds kleurt in september graan de oude renbaan en zet deze in een gouden gloed. En met een kleine parodie op een beroemde song uit My Fair Lady zouden we kunnen zeggen...: het graan van Laan was echt niet te verslaan! samen met Vinkenduin, Leyduin en het Bennebroekbos in eigendom overgedragen aan de Stichting Noordhollands Landschap. Gebleven is Woestduin als prachtig wandelgebied voor de liefhebbers, evenals de andere 'duinen', vrij toegankelijk. Mogelijk zal dit artikel lezers inspireren eens een wande ling te maken in deze werkelijk unieke 'drie duinen'. Will de Nagtegaal-Landeweer De aangehaalde teksten en illustraties komen uit het archief van Sidney R. de Kadt, Oud Woestduin; het ont werp van de renbaan uit het Rijksarchief te Haarlem. Literatuur A. Coops, M. Hootsmans en J. Vandeursen: Leyduin, Vinkenduin, Woestduin; een visie op de toekomstige ontwikkeling van drie buiten plaatsen in Zuid-Kennemerland. Landbouwhogeschool Wageningen 1985. Tot slot Na het overlijden van de weduwe van de heer Laan werd dit deel van Woestduin in 1971 door de Provincie Noord- Holland aangekocht, om te voorkomen dat het landgoed te zeer zou versnipperen. Eind 1996 werd Woestduin, Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 53

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 53