Het oude dorp Vóór 1913 was er een dorpsplein, ongeveer op de plaats waar nu de Kerkweg uitkomt op de Vogelenzangseweg. In het midden van dat plein stond een hardstenen pomp. De weg naar het plein liep iets omhoog; de kern van het dorp was immers op een strandwal gebouwd. Helaas is dit plein verdwenen toen de uit de richting Overveen komen de Vogelenzangseweg in zuidelijke richting werd rechtge trokken. Vroeger liep deze weg op de plaats van de Graaf Florislaan (voorheen Dorpsstraat)In deze Graaf Florislaan zien we oude (gerestaureerde) panden, die in het verleden aan het dorpsplein waren gesitueerd. Daar was ook het dorpscafé, een winkel (op nummer 2) en een naai- en bewaarschool (Kerkweg 13). In de Graaf Florislaan staat ook nog de voormalige politiepost met aangebouwd cachot, de dorpsgevangenis dus. De latere politiepost, ook in het hart van het dorp, is gebouwd op de plaats waar tot 1970 een grote zogenoemde langhuis-boerderij stond. Deze is terwille van uitbreiding van het dorp in dat jaar afgebroken. Ook deze latere politiepost is niet meer als zodanig in gebruik. Op de plaats waar de eerste rooms- katholieke begraafplaats (aan de Graaf Florislaan) was, zien we nu een aannemersbedrijf. Er is veel veranderd in het dorp. Toch is het nog zeer de moeite waard om er eens een rondwandeling te maken om te zien wat er uit vroegere tijden nog te vinden is. De begraafplaatsen Vóór 1820 werden de doden uit Vogelenzang begraven in Overveen. Op de plaats waar nu het parkeerterrein van restaurant Roozendaal is, was toen een algemene begraaf plaats. Dat betekende dus een lange tocht van negen kilo meter, die door weer en wind te voet moest worden afge legd. Lang niet altijd kon namelijk van paard en wagen gebruik worden gemaakt. Het was in het verleden gebruikelijk de weg waarover de doden naar de begraafplaats werden gebracht 'Doodweg' te noemen. In Aerdenhout en Overveen hebben de wegen en paden met deze naam al in 1913/1914 andere namen gekregen, te weten Mr. H. Enschedeweg, Van Vollenhovenlaan en Van Haemstedelaan. In Vogelenzang heet de weg aan het eind van de Kleine Bekslaan tot aan de Margrietenlaan nog altijd (Tweede) Doodweg. De toe voeging 'tweede' achtte men indertijd nodig als onder scheid van de Doodweg in Aerdenhout. Op initiatief van pastoor Hoffman is in de jaren 1817 tot 1820 een eigen katholieke begraafplaats aangelegd aan de Dorpsstraat (nu Graaf Florislaan)dus midden in het dorp. Op deze begraafplaats stond een klokkenstoel met een klei ne klok die bij begrafenissen werd geluid. Niet alleen de doden uit Vogelenzang werden daar toen begraven. Ook velen van buiten het dorp, vooral uit Bennebroek, vonden daar hun laatste rustplaats. In Bennebroek heeft het name lijk nog tot begin deze eeuw geduurd voordat er een Het dorpsplein met de hardstenen pomp. 8 Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 8