rooms-katholieke begraafplaats kon worden aangelegd. Wel was aldaar sinds 1680 een kerkhof rond de hervorm de dorpskerk, maar vele katholieken wilden alleen in gewijde grond begraven worden. Eind negentiende eeuw werd toestemming verkregen tot de aanleg van een nieuw kerkhof naast de rooms-katholie- ke kerk. In mei 1905 kon dit kerkhof worden ingewijd. Het is nog steeds in gebruik. De huidige kerk, die in Vogelenzang altijd zo'n centrale plaats heeft ingenomen, werd gebouwd midden vorige eeuw, en verving de rond 1739 gebouwde kerk met rieten dak en houten torentje. Dit gebouw was te klein gewor den en bovendien dringend aan vervanging toe. Het heeft heel wat moeite gekost de bouw van de nieuwe kerk te realiseren. Dankzij enkele belangrijke giften kwam de financiering rond. Zo namen Hendrik Verdegaal en zijn vrouw Catlrarina van der Hulst (van de boerderij 's- Gravenweg) de kosten op zich voor de bouw van de 5 5 meter hoge toren en later ook van de oude Hemony-klok uit 1670. De nieuwe kerk werd in 1860 in gebruik geno men. Ter ere van de schenkster wordt 'de Catharinaklok', zoals zij wel wordt genoemd, elk jaar op haar naamdag in november speciaal geluid. Achter de betonnen lichtmast is de kerkhofmuur te zien van de begraaf plaats van Vogelenzang. In november 1899 werd het kerkhof bij de rooms-katholieke kerk in gebruik genomen. door Vogelenzangs gebied. Aan de westkant van de vaart was een zogenoemd jaagpad, waar het paard liep dat de passagiersschuit moest trekken. Daar ook werd er van paard gewisseld en konden de passagiers even de benen strekken. Nadat de spoorlijn Haarlem-Leiden midden vori ge eeuw tot stand was gekomen, was het gedaan met het toch wel romantische vervoer per door een jaagpaard getrokken schuit. Maarten Verkaik Foto's: Gemeentelijk Archief Bloemendaal Trekschuit Het graven van de Haarlemmer trekvaart of Leidse vaart in de jaren 1655 - 1657 was ook voor Vogelenzang een bij zondere gebeurtenis. Deze vaart loopt namelijk gedeeltelijk Ons Bloemendaal, 21e jaargang, Lustrumnummer 4, winter 1997 9

Ons Bloemendaal | 1997 | | pagina 9