Aerdenhout Nuijssenburg Grenspalen Ons Bloemendaal nummer 1/1997 Met veel belangstelling hebben wij uw lustrumnummer 1 gewijd aan Aerdenhout, gelezen. Proficiat, een feestelijke uitgave! Wij betreuren het daarom zeer, dat er een aantal ernstige onzorgvuldigheden is geslopen in die artikelen waar over de landgoederen Nuyssenburg en Spiegelenburg wordt geschreven. Onzorgvuldigheden/fouten die simpel te voorkomen waren als de auteurs kennis hadden genomen van onze - in het gemeentearchief aanwezige - publicaties: "(Van) Nuyssenburg, huis en geslacht", 1985 "Van Nuyssenburg, Huis en Geslacht", Ons Bloemendaal, no 4/1985 *"Lourens J. Spiegel en Spiegelenburg", Ons Bloemendaal, no. 2/1994 Enkele correcties: Niet Dirk Nuys noemde zijn huis Nuyssenburg, maar dat deed jonkheer Dirk/Diderick van Nuyssenburg. Diderick van Nuyssenburg bewoonde niet alleen in de zomer zijn hofstede, maar deed dat het hele jaar door. Zijn hofstede, met grondgebied, vormde zijn huis en zijn inkomen. Niet Hendrik Lz. Spiegel en zijn vriend Roemer Visscher - twee dichters - woonden ooit in Aerdenhout op Spiegelenburg, maar de neef/oomzegger van Hendrik, te weten Laurens Jansz. Spiegel bezat, als zomerverblijf, het boerderijachtige Spiegelenburg (Hendrik Spiegel en Roemer Visscher kwamen in de zomer soms vanuit Amsterdam naar Aerdenhout om bij neef Laurens een glas wijn te drinken). Het is niet precies bekend in welk jaar Diderick zijn hof stede Nuyssenburg stichtte. De teruggevonden haardplaat met het jaartal 1568 bewijst uitsluitend dat er vóór Nuyssenburg op dezelfde grond een andere woonstede of boerderij gestaan moet hebben. Als de suggestie dat het jaartal op de haardplaat wijst op een mogelijk bouwjaar, juist zou zijn, dan zou Diderick als jongen van tien jaar als bouwer van zijn hofstede zijn opgetreden! Dat komt ons onwaarschijnlijk voor. N.B. Op deze pagina wordt overigens wèl correct gespro ken over jonkheer Diderick van Nuyssenburg en Laurens Jansz. Spiegel, maar het is ons bekend dat Theo Nieuwenhuizen van wanten weet. Als monumenten in Aerdenhout worden vermeld: "Munterslaantje. Grensstenen". Deze zijn onvindbaar. "Oosterduinweg. Grenspalen, ingang Munterslaantje". Deze zijn eveneens onvindbaar. Bij navraag blijkt, dat met de laatste grenspalen bedoeld zijn de hekpalen die onze oprit (Oosterduinweg 199) sie ren. Deze hekpalen stonden ooit voor een geheel ver bouwd/ vernieuwd Nuyssenburg (begin 19de eeuw ges loopt). Zij zijn ons in bruikleen gegeven door de gemeente Bloemendaal. Aerdenhout, Nieuw Nuyssenburg, april 1997, Drs. Jac. van Steen en Hanny van Steen-Saijet. Met een aan ongeloof grenzende verbazing las ik in het eerste lustrumnummer van 'Ons Bloemendaal' dat grens stenen in het Munterslaantje en grenspalen aan de Oosterduinweg op de gemeentelijke lijst van monumenten staan. Nu heb ik twintig jaar in Aerdenhout gewoond, maar van de genoemde grensafbakeningen weet ik niets. Ik heb dan ook twee middagen ijverig gezocht totdat de allervriende lijkste bewoner van Nieuw Nuyssenburg aan de Oosterduinweg mij uit de droom hielp: die grensstenen zijn er niet en met de grenspalen worden bedoeld de twee 18de eeuwse hekpalen van het oorspronkelijke Nuyssenburg die nu staan te pronken voor Nieuw Nuyssenburg. Toch zijn er in Aerdenhout andere grenspalen. En wel de grenspalen "Claverbladt" (herberg De Haringbuys) bij de Viersprong (Zandvoorterweg, Oosterduinweg, Boekeroodeweg)Maar komen deze palen dan niet voor op de gemeentelijke lijst van monumenten? W.M. ten Hacken, Haarlem. 14 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 14