Baas Dick Herinneringen van Je te Vissering weer naar te kijken, was de samenwerking van de drie mannen. Dit team was niet geruisloos bezig. Onder leiding van de machinist van de pomp, in die tijd een legendari sche figuur die Klaas Gerritsen heette, werden de paarden uitgespannen. De mannen spraken de paarden toe. Hierbij werd nogal gespierde taal gebruikt, het aanhoren meer dan waard. Klaas Gerritsen was een gepensioneerde mari neman met verstand van motoren, vandaar. Bloemendaal had behalve het probleem van de zanderige wegen ook op sanitair gebied een aparte aanpak nodig. In de lager gele gen gebieden werd sinds mensenheugenis het vuile water inclusief de menselijke uitwerpselen in sloten en vaarten geloosd. Hier werden op de hogere gedeelten steeds meer huizen gebouwd en daar werden deze zaken opgevangen in zogenoemde beerputten. Ook de waterwinning ten behoeve van de waterleiding maakte het wenselijk om zo min mogelijk "vuilnis" in de grond te laten verdwijnen. Zodoende werden deze putten op gezette tijden leeggepompt door het bovengenoemde trio. Vanzelf herhaalde zich 's avonds weer hetzelfde tafe reeltje en dit heeft geduurd tot er een grote grijze Mercedes werd aangeschaft, die alles tegelijk deed. Door die 'moderne aankoop' verdween er een schilderachtig gebeuren op het Kerkplein in Bloemendaal. Van iedere uitgave van 'Ons Bloemendaal' genieten we, maar van het nummer 2 - 'Bloemendaal' - genoten we bijzonder. Vooral de omslagfoto riep bijzonder veel herin neringen op. Wij riepen tegelijk: "Kijk, Baas Dick!" Hij was de kleur rijkste figuur van de familie. Hij noemde alle kinderen, toen we nog klein waren 'zussie' met onze achternaam. Hij was altijd in voor een grapje en bestond het zelfs om zo met paard en al bij ons in de winkel te komen. Het muurtje voor "De Knip" was het punt van samenkomst voor de mannen uit de buurt, 's Zondagsmorgens en 's avonds na het werk en het eten liepen de Gebroeders Verduin en de heren Van Beem, Paap, Uytendaal, Van Eerdan en Van Buggenum naar het muurtje en zaten daar een uurtje gezellig met elkaar te praten. Dat was eigenlijk nog gezellig dorps. Ik meende u deze herinneringen niet te mogen onthouden als response op uw blad! Met vriendelijke groeten, M.H. Uytendaal, Haarlem. Zie bijgaande foto van de vader van mijn opa, die een boerderij aan de rand van Meppel in Drente bezat. En ver gelijk dat met de coverfoto van het 'Ons Bloemendaal'- nummer 2. Het paard op de foto was één van de beste paarden die mijn over-overgrootvader rond de eeuwwisse ling had. Dit was in de wijde omtrek bekend. Zo zeer zelfs dat "heren uit Zeist" langskwamen en het persé wilden kopen! Groeten, Henri Spijkerman, Haarlem. Mevrouw Blankenvoorde van 'Die Clinghe' stuurde mij 'Ons Bloemendaal' nummer 2. Daar wil ik graag op reageren. Het artikel van mijn achternicht Willemien Westerman Holstijn zit vol van lang vervlogen herinneringen. Haar grootouders staan op de foto de eerste en tweede van rechts; Westerman Holstijn was een bekend psychiater. De vader van Willemien was drie maanden ouder dan ik. We hadden toen veel contact met elkaar. Helaas is hij overleden. Dan de B.S.V. van meneer Wilson! Ik was daar van 1935 tot 1943, bij Juffrouw Van der Zwaan. Ik deed de Montessori-afdeling van: 1-2: bij Juffrouw Baay; 3-4: bij Meneer Jansen, de latere opvolger van meneer Wilson; 5-6: bij Juffrouw Uytenboogaart. In 1943 moesten we van de Duitsers Bloemendaal verla- 16 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 16