Pioniers van Ons Bloemendaal Kerkplein toen (GAB) In 1997 vierde 'Ons Bloemendaal' zijn twintigjarig bestaan. Misschien is het aardig nog wat herinneringen op te halen aan hen die in de eerste tijd de stichting op poten hebben gezet. Lang zaten de meesten van hen niet in het bestuur, maar ze hebben wel net dat gedaan wat nodig was voor een goede start. De initiatiefnemer was Dick Stevens, toen een onopvallende man van middelbare leef tijd die vroegtijdig gepensioneerd was en dus veel vrije tijd had. Dit laatste bleek essentieel voor het welslagen van de onderneming. Hij was zeer met het behoud van Bloemendaal begaan en er heilig van overtuigd dat er in de gemeente een vereniging of stichting moest komen. Die zou zich in moeten zetten voor het behoud van al het moois dat er nog was, maar dat in die jaren in snel tempo werd opgeofferd aan nieuwbouw. De directe aanleiding tot de oprichting van 'Ons Bloemendaal' was, zoals bekend, de dreigende sloop van 'de' 17de eeuwse huisjes aan de zuidzijde van het Kerkplein in Bloemendaal. Ongeloof en verontwaardiging over het idee om twee - zij het vervallen - maar wel authentiek 17de eeuwse monumentjes op te offeren, bracht een aantal kennissen van kennissen van Stevens tezamen. Het eerste karwei was om zo snel mogelijk zo veel mogelijk handtekeningen te verzamelen onder een protestbrief aan de gemeenteraad. Die moest toen beslissen of er al dan niet een appartementengebouw met daaronder een garage op de hoek Bloemendaalseweg/Kerkplein mocht komen. Honderden handtekeningen werden met gemak verzameld. Mevrouw Annie Veenendaal was kam pioen. Ze kende van het kerkelijk werk waarin ze actief was, het klappen van de zweep. Ze belde gewoon huis aan huis aan in Bloemendaal en wist de mensen over te halen hun handtekening te zetten en zich ook maar vast op te geven als contribuant van een stichting die er nog hele maal niet was. Dick Stevens haalde er Eduard Zeegers bij, al sinds zijn prille jeugd enthousiast voor de bescherming van cultuur en natuur, en Piet Führi Snethlage, ervaren dankzij het Wijnhuis-restauratiefonds in Zutphen. Ook zij hadden genoeg tijd. Johannes Warnaars werd, zodra hij zijn rechtenstudie had voltooid, met open armen ontvan gen voor de zo nodige juridische adviezen. Ettelijke langdurige vergaderingen bij één van ons aan huis werden gewijd aan naam, doelstelling en organisatie van de op te richten stichting. De conclusie was dat het een stichting en geen vereniging moest worden met de hele gemeente als werkterrein. Dit moest ook in de naam tot uitdrukking worden gebracht. Deze moest kort en aanspre kend zijn en Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang mochten niet het gevoel hebben dat ze werden achterge steld. Het doel werd het streven naar behoud van en de verbre- 20 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 20