Joan Maurits men in '1624 Salvador, de hoofdstad van Brazilië, in bezit. Dit bleek maar van korte duur; de Portugezen heroverden de stad al weer snel. De kapersacties van Piet Heyn (1627 en 1628) verschaften echter het geld voor nieuwe pogin gen, nu gericht op Pernambuco, het noordelijke deel van Brazilië dat een bloeiende suikerindustrie kende. Vanuit het in 1630 ingenomen Recief (later als Recife gespeld), volgden nog meer uitbreidingen. Dit leidde ertoe dat in 1635 het Nederlandse bezit Paraiba, Pernambuco, Rio Grande en het eiland Itamarica omvatte. Dit alles verliep echter niet zonder problemen. Het ontbrak aan bestuurlijke daadkracht en ook raakte de West- Indische Compagnie diep in de schulden. Om de producti viteit te verhogen besloot men de leiding in handen te geven van één persoon. Joan Maurits van Nassau (1604-1679) Voor deze gouverneurspost viel het oog op de jonge graaf Joan Maurits van Nassau. Dit petekind van prins Maurits had een brede opleiding achter de rug. Stoelend op huma nistische inzichten had dit onderwijs betrekking op uiteen lopende gebieden, zoals filosofie, klassieke talen, wiskun de, theologie, medicijnen, geschiedenis en ook dansen, muziek en paardrijden. Behalve dat hij op bestuurlijk gebied goed was geschoold, had hij ook op militair ter rein, in de veldtochten van de 'stedenbedwinger' Frederik Hendrik, carrière gemaakt. Bovendien was hij in het vor stelijk hofleven dat deze laatste voerde, in contact geko men met tal van wetenschappers en kunstenaars. Door deze achtergrond leek hij een zeer geschikte kandi daat. Bovendien was hij er zelf zeer voor gemotiveerd. Door op grote voet te leven was hij in de schulden geraakt en de bouw van zijn nieuwe huis in Den Haag (bouw meester Pieter Post, architect Jacob van Campen) vergde aanzienlijke bedragen. Joan Maurits in Brazilië (1637-1644) Met 2.700 man en slechts 12 schepen arriveerde hij na een reis van drie maanden op 26 januari 1637 in Recife. Hier richtte hij zich op gebiedsuitbreiding, maar van gro ter betekenis waren zijn initiatieven om sociale omstandig heden te verbeteren en het bestuur te hervormen. Hij maakte onder meer een einde aan de ontstane losban digheid van soldaten. Hij stelde overal schout en schepe nen aan om de orde te handhaven. Hij zorgde voor een adequate rechtspraak en voerde de Nederlandse wetgeving in om aan bigamiepraktijken een einde te maken. De voedselvoorziening werd verbeterd: corruptie werd bestre den, de verdeling eerlijker geregeld en plantagehouders werden verplicht op een deel van hun grond maniok te verbouwen. De verwaarloosde suikerproductie kreeg aan dacht: men mocht niet langer ossen slachten omdat ze nodig waren om de suikermolens aan te drijven. Om de naar het binnenland gevluchte negerslaven te vervangen, rustte hij in 1637 een expeditie naar Afrika uit. Ook buiten deze terreinen ondernam Joan Maurits van allerlei. Een tweetal schilders die hem op zijn eigen kosten Vrijburg, schilderij van Frans Post Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 23

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 23