Dansende Tapuya indianen, schilderij van Albert Eckhout Het einde van het Braziliaans avontuur Ondanks zijn verzoenende politiek en ondanks het in 1640 tussen de Republiek en de Portugese koning gesloten verdrag om gezamenlijk tegen Spanje op te trekken, ont stonden er in Brazilië toenemende spanningen. Mede door geldgebrek besloot men Joan Maurits terug te trekken, hetgeen in Brazilië alom werd betreurd. Na een plechtige afscheidsvergadering in mei 1644 werd de terugreis aan vaard. De hele kolonie liep hiervoor uit en begeleidde hem met veel ceremonieel. Op de schouders van Indianen werd hij door de branding naar zijn schip gedragen. Twee maanden later kon hij zijn nieuwe woning betrek ken - het huidige museum Mauritshuis aan de Korte Vijverweg in Den Haag. Dit verblijf zou overigens slechts tot 1647 duren. Toen werd hij benoemd tot stadhouder van Kleef, Mark, Minden en Ravensberg. Tot aan zijn dood in 1679 bleef hij op vele terreinen actief - onder meer in de politiek, in de bouwkunst, als veldheer en als begunsti ger van kunstenaars. Het Hollandse bewind zou duren tot men in 1654 Recife moest prijsgeven en men besloot definitief uit Brazilië te vertrekken. Tot slot Het voorgaande illustreert hoe Joan Maurits vanuit zijn humanistische idealen, er op gericht de mens door zelfontwikkeling een eigen plaats te laten vinden in de maatschappij, bijgedragen heeft aan de opbouw van de economie, de beschaving en de ontwikkeling van de Braziliaanse bevolking. Dit maakt de in eerste instantie wat wonderlijk aandoende naamgeving van dit deel van Overveen, althans voor wie er het boek van mej. Nierhoff nog niet op had nageslagen, wat meer begrijpelijk. P.S. Dat ook nu nog in Brazilië sprake is van een fascinatie voor deze prins van Nassau, blijkt uit de publiciteit die vooraf gaat aan het officiële bezoek, begin maart '98, van prins Willem-Alexander aan dit land. Peter de Natris Bronnen: De informatie voor dit artikel is vooral ontleend aan de inleiding van Janine Nauta op de tentoonstelling die het Mauritshuis eind '79-begin '80 wijdde aan Johan Maurits. Tenzij anders vermeld stammen de illus traties uit v.d. Straaten. - H. Hettema Jr.: Grote historische schoolatlas. W.E.J. Tjeenk Willink, Zwolle, 1947. - Janine Nauta: Johan Maurits 'de Braziliaan'. AO No.1793, Stichting IVIO, 1979. - A.M.G. Nierhoff: Bloemendaal, lanen en wegen; hun naam en geschie denis. Uitgave van de Gemeente Bloemendaal, 1963. - Harald S. van der Straaten: Brazil, a destiny. Dutch contacts through the ages. Staatsuitgeverij, Den Haag, 1984. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 25

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 25