van de Zandvoortselaan. Deze zou seizoensgebonden wor den opengesteld: de trein zou er alleen maar gedurende de zomermaanden stoppen. Toen echter in 1881 de spoorlijn Haarlem naar Zandvoort-Bad werd geopend, hief men de stopplaats in Heemstede op. De badgasten konden nu direct hun weg naar zee vinden. Ruim tien jaar later werd de halte aan de Zandvoortselaan weer opengesteld. Dit duurde echter maar betrekkelijk kort, van het najaar 1891 tot dat van 1903, als gevolg van onder andere de komst van een elektrische tram. De sluiting riep, omdat op dat moment de bevolking van Aerdenhout en Bentveld nog zeer gering was, geen bezwaren op. Elektrische tram In de vijfentwintig jaar die toen volgden bleef men van deze spoorwegverbinding verstoken. De Heemsteedse bevolking maakte gebruik van de in 1881 in exploitatie gebrachte stoomtram Haarlem-Leiden die in een grote behoefte voorzag. Dit gold ook voor de in 1899 in gebruik genomen elektrische tram, de eerste in Nederland, op het traject Haarlem-Zandvoort. Deze werd door de buurtschap Aerdenhout aangelegd en was voor de ontwikkeling daar van levensbelang. "Sinds de tram er is, zijn de villa's als 't ware uit den grond gerezen", was een bekende uitspraak. Deze tramverbinding werd daarom zelfs doorgetrokken naar Amsterdam. Al in 1907 was de frequentie echter niet langer toereikend voor het toenemende reizigersaantal. Dit leidde er toe dat het gemeentebestuur van Heemstede in 1911 in haar jaarverslag meldde dat een station van de HIJSM aan de Zandvoortselaan gewenst was voor de inwo ners van midden Heemstede en Aerdenhout. Maar meer nog wenste de gemeente Heemstede een uitbreiding van het elektrische tramnet, waarvan tot dan toe alleen het noordelijke deel van de gemeente profiteerde. Dit zou de aanleg van villawijken in de gemeente Heemstede zeer bevorderen. Mannepad Toen gedurende de jaren twintig het inwonertal in de wij ken aan beide zijden van de spoorbaan de duizend overtrof en vele nabijgelegen gronden als bouwterrein in exploitatie werden genomen, deed het gemis van een halte zich steeds meer gelden. De vele forensen van Amsterdam die in Aerdenhout woonden maakten de kwestie tot een politiek issue. Sinds 1920 waren door het Bloemendaalse gemeentebe- Station Heemstede-Aerdenhout vanaf de parkeerplaats aan de zijde van Aerdenhout, 1997. (Foto H. Spijkerman) Ons Beoemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 27

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 27