stuur in overleg met de Heemsteedse collega's onderhan delingen gevoerd voor de bouw van een station. Vanwege de hoge kosten reageerden de spoorwegen echter afwij zend. Daarop richtten de beide gemeenten zich in novem ber 1926 tot de minister van Waterstaat en verzochten dringend om het terrein nabij de overweg van de Zandvoortselaan aan te wijzen voor de bouw van een sta tion. De minister zei de nodige financiële steun toe. Toen ook Bloemendaal en Heemstede beloofden ieder eenzelfde bijdrage in de kosten te leveren, leek niets de komst van een station nog langer in de weg te staan. Bij de opening van dit station stelde de burgemeester van Bloemendaal voor de stopplaats 'Mannepad' bij het land goed Woestduin te sluiten. Deze uit 1884 stammende, op verzoek van invloedrijke buren van Woestduin geopende en nadien tot tweemaal aan toe (in 1891 en 1902) ver nieuwde, halte was vooral van belang vanwege de paar denrennen die op de renbaan van Woestduin werden gehouden. Dit groots vermaak trok vele bezoekers tot in 1909 het Bloemendaalse gemeentebestuur, vanwege de door de goklustigen veroorzaakte overlast, besloot de ren baan op zondagen te sluiten. Stimulans De elektrificatie van de spoorlijn Amsterdam - Den Haag in de jaren twintig gaf aan het reizen per trein een aan zienlijke impuls. Heemstede kon zich tot een snel groeien de forensengemeente ontwikkelen en de bouw van villa wijken nam een enorme vlucht. Ook in Bloemendaal werkte de komst van een station als stimulans. Dit bevor derde hier nieuwe uitbreidingsplannen, zoals in 1929 dat van het Park Oosterduin (1914), maar ook van het park Rijnegom (1924-1925), het Boekenroodepark (1925), de exploitatie in 1928 van Groot-Bentveld en het Naaldenveld en nog veel later, in 1956, de ontwikkeling van Het Park (Bovenweg) De stopplaats die in 1928 onder de naam 'halte Heemstede-Aerdenhout' werd geopend lag ten zuiden van de vroegere spoorwegovergang in de Zandvoortselaan. Het spoorwegemplacement kende twee perrons met wacht huisjes aan beide zijden van de spoorbaan. Om op de per rons te komen was er onder de spoorbaan een voetganger stunneltje aangelegd. Aan weerszijden ervan waren lage toegangsgebouwtjes met een puntdak geplaatst, waarin de treinreizigers ook plaatskaarten konden aanschaffen. Het station was overigens nauwelijks van economische beteke nis. Er vond slechts sporadisch vrachtverkeer plaats. Er was wel een loods voor bagage en rijwielen gebouwd. Autofiles Spoorwegovergang Zandvoortselaan in 1929 (Gemeente Heemstede, Foto archief) 28 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 28