Het oorspronkelijke plan van de beide gemeentebesturen om een tunnel in de Zandvoortselaan aan te leggen werd niet uitgevoerd. De gelijkvloerse kruising ging, door de enorme toename van het autoverkeer in de jaren vijftig, steeds meer problemen geven. Dit was aanleiding om in 1958 een verhoogde spoorbaan aan te leggen en een nieuw station te bouwen dat ook beter kon voorzien in het steeds meer toenemend forensenverkeer. De autofiles voor de gelijkvloerse overgang konden tot het verleden gaan behoren omdat het station door architect ir. K. van der Gaast was voorzien van een viaduct onder de perrons. Dit viaduct bevatte zelfs vier doorgangen, zowel voor het snel- als het langzame verkeer. Het toegangsge bouw op de begane grond was aan beide zijden geopend voor treinreizigers, die in de hal aan de loketten hun kaartjes konden kopen. Via twee trappen kon men naar de perrons voor de trein richting Haarlem of Leiden. De per rons waren slechts gedeeltelijk overdekt en er waren ver warmde wachtkamers voor de treinreizigers. Voor de forensen was een parkeergelegenheid voor auto's aange legd. Vooral aan de zijde van Aerdenhout was hiervoor een enorm plein ontworpen, waarvoor de gemeente Bloemendaal bijdroeg in de kosten. Epiloog Recentelijk vond er een grondige verbouwing van het sta tion plaats, waarbij het voorzieningenniveau werd uitge breid. Naast een tijdschriftenfiliaal van AKO en een bloe mist verscheen er een zogenoemde Gemakswinkel Whizll - dat zo iets als winkelen in sneltreinvaart moest betekenen - en waar men voortaan de treinkaartjes diende aan te schaffen. Bij de verbouwing bleef het station aan de bui tenkant, op twee liftschachten aan de voor- en achtergevel na, praktisch ongewijzigd. Het parkeerterrein werd nog eens vergroot, evenals de bewaakte fietsenstalling. Het sta tion diende gereed te zijn voor de 21ste eeuw. Drs. H. Spijkerman Bronnen: Dit artikel is gebaseerd op een uitvoerig bronnenonderzoek in het gemeentearchief van Bloemendaal (Oud-archief) en dat van Heemstede (Oud-archief, archief 1930 t/m 1990). Voorts werd gebruikgemaakt van raadsverslagen van de gemeente Heemstede. Over de gezamenlijke acties van beide gemeenten werd geput uit: P.J. Bussen 'Inventaris van het archief van de gemeente Heemstede'. Voorts werd gebruikgemaakt van het door de auteur aangelegde knipselarchief. Een gedetailleerde opgave van de betrokken stukken is op aanvraag ver krijgbaar bij de redactie van dit tijdschrift. Literatuur: - l.W. Bierens de Haan: De spoorwegstations in de gemeente Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 1983, 7e jrg.nr. 1. - B.W. Colenbrander: Verkeer in en om Heemstede en Bennebroek. Heemstede, 1974. - L. van Emmerik: Spoorweghalte 'Mannepad' bij Woestduin. Ons Bloemendaal, 1984, 8e jrg., nr. 2. - J.W. Groesbeek: Heemstede in de historie. Wormerveer, 1972. - H. Krol e.a.: Heemstede, Berkenrode, Bennebroek. Drie heerlijkheden in Zuid-Kennemerland. Heemstede, 1992. - W. de Nagtegaal-Landeweer: Woestduin in heden en verleden. Ons Bloemendaal, 1997, 21 jrg., nr. 4, blz. 50-53. - A.M.J. Nierhoff: Bloemendaal, Langs lanen en wegen. Bloemendaal, 1963. - H. Spijkerman: Van station-postkantoor tot station-lunchroom; het sta tion van Overveen. Ons Bloemendaal, 1997, 21e jrg., nr. 3, blz. 42-45. - M. Vermooten en T. Smit: Spoortocht langs oude en nieuwe stations; Noord- en Zuid-Holland en Flevoland. Den Helder, 1989. - C.W.D. Vrijland: Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout. Haarlem, 1975. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 29

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 29