De Traliebrug in Vogelenzang De oude spoorbrug over de Leidsevaart in Vogelenzang wordt nog altijd de Traliebrug genoemd, ofschoon het al bijna 150 jaar geleden is dat het inderdaad een traliebrug was. De eerste spoorlijn in Nederland was die tussen Amsterdam en Haarlem. In 1839 werd deze lijn met veel feestvertoon geopend. De exploitant, de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM) maakte spoedig daarna plannen voor verlenging van deze lijn naar Rotterdam. Het eerste traject, van Haarlem naar Veenenburg (iets voorbij Hillegom), kwam al in juni 1842 gereed. In dit traject werd dus de zogenoemde Traliebrug gebouwd. Trekschuit Het lijkt nu zo vanzelfsprekend dat er in ons land spoorlij nen zijn. In de eerste helft van de vorige eeuw dacht men daarover echter wat genuanceerder. Een commissie van deskundige en verstandige mannen bracht hierover in 1836 een rapport uit aan Koning Willem I. De commissie was in meerderheid toch wel tot de conclusie gekomen dat de aanleg van spoorlijnen, ook in Nederland, in een "levendige behoefte" zou voorzien. Tegenstanders waren van mening dat de vele waterwegen in ons land voldoen de verbindingsmogelijkheden gaven (per trekschuit en ander vervoer per boot). De mensen van toen leefden nog niet in het gehaaste tempo van thans. De snelheid van de trekschuit vonden velen blijkbaar voldoende. De kouten tralie(spoor)brug. In 1842 gebouwd, in 1858 door een ijze ren brug vervangen. Duur De waterwegen, vooral de grote rivieren, stelden de bou wers van spoorwegen overigens wel voor problemen. Hoe kon men bruggen daarover construeren? De in Delft opge leide Nederlandse ingenieurs reisden naar omringende lan den, zelfs naar Amerika, om extra kennis over bruggen bouw op te doen en te leren van de ervaringen aldaar. De bouw van bruggen maakt de aanleg van spoorlijnen ook extra duur. De eerste spoorlijn in Nederland, van Amsterdam naar Rotterdam, maakte de bouw van wel 98 bruggen noodzakelijk. Weliswaar geen lange bruggen, maar wel variërende, dat wil zeggen vaste bruggen, hef- bruggen, draai- en rolbruggen, kraanbruggen, enz. Er moest bij de bouw rekening worden gehouden met het voorschrift, dat aan scheepvaart voorrang moest worden verleend. IJzeren brug Voor de overbrugging van de Leidsevaart bij Vogelenzang werd gekozen voor een vaste houten traliebrug. Evenals de andere bruggen in deze lijn vond de bouw plaats onder architectuur van Ir. F.W. Conrad, directeur van de HIJSM. De brug rustte op gemetselde landhoofden. Ter ondersteu ning waren op de beide oevers kolommen geplaatst. Op een hierbij afgedrukte tekening zien we hoe deze eerste brug er moet hebben uitgezien. Voor het jaagpaard, dat (op deze tekening) de passagiersschuit trekt, is er de mogelijkheid om de kolommen aan de waterkant te passe ren. De vaart van de trekschuit werd zodoende niet gehin derd. 30 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 30