Ofschoon men voor het bouwen van deze brug de con structie van dergelijke traliebruggen in het buitenland had bestudeerd, heeft de brug bij Vogelenzang het toch niet lang uitgehouden. Na een aantal jaren bleek de brug het toenemende en zwaarder wordende verkeer niet meer te kunnen dragen. Besloten werd toen tot vervanging door een ijzeren brug. In 18S8 kwam deze gereed. De kolom men eronder werden verzwaard en op een betere plaats opgebouwd. Met de trekschuit behoefde men toen geen rekening meer te houden. Die behoorde inmiddels tot het verleden. In tact Deze tweede brug heeft dienst gedaan tot 1923. Toen bleek opnieuw vervangen door een zwaardere en moder nere brug noodzakelijk. De huidige brug is de toén gebouwde en inmiddels dus al bijna 75 jaar oud. Deze heeft tot nu toe alle verkeer op deze zeer drukke spoorlijn kunnen verdragen. In de oorlogsjaren 1940-1945 hebben geallieerde vliegtui gen een aantal malen geprobeerd de brug door bommen en beschietingen te vernielen of onklaar te maken. Dat is niet gelukt. De toen ook voor de Duitse oorlogvoering zo De in 1923 vernieuwde brug. Foto uit 1926 ten tijde van de elektrifica tie van de spoorlijn (GAB) belangrijke spoorlijn is, wat deze brug betreft, dus steeds in tact gebleven. In de gemetselde landhoofden zien we nu nog altijd de door die aanvallen ontstane beschadigin gen. Een steeds groter wordend probleem is de geringe doorrij- hoogte voor auto's (2.8 m). Ofschoon waarschuwingsbor den nadrukkelijk voor deze geringe hoogte aandacht vra gen, hebben zich in de afgelopen jaren helaas toch enkele ernstige ongevallen voorgedaan. Met recht kunnen we zeggen, dat deze brug er een met geschiedenis is. Maarten Verkaik

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 31