te koop bij banketbakkerij Soeteman, Bloemendaalseweg 104, dus werd het uithangbord daar aan de gevel gehan gen. Ter gelegenheid hiervan schonk Ons Bloemendaal aan de gemeente een kruidnotenblikje uit de jaren twintig, toen de kruidnoten nog gebakken werden bij bakkerij Slot. Bestemmingsplannen Een terugkerend punt van zorg is steeds opnieuw de drei gende aantasting van het schitterende agrarische landschap tussen de Vogelenzangseweg en de duinen, de zogenoem de strandvlakte van Vogelenzang. Dit jaar stond het terrein van de heer Van der Peet speciaal in de aandacht. De heer Van der Peet, die het verlopen boerenbedrijf enige jaren geleden uit familiebezit over nam, houdt schapen op zijn land en heeft er een pension stal voor paarden gevestigd. De ontsierende manege met verlichting, en de in het zicht geparkeerde auto's en trail ers van de eigenaren van de pensionpaarden, waren ons een doorn in het oog. Een ander probleem waren de gebouwen op het terrein. Van de boerderij, een rijksmo nument, was het stalgedeelte al jaren geheel vervallen. Geld voor de restauratie ontbrak. Een oude bollenschuur op het erf bleek ook een monumentenstatus te hebben en mocht om die reden van de gemeente Bloemendaal niet worden verbouwd tot bergschuur met een woonapparte ment onder de kap. Gelukkig voor de heer Van der Peet werd hem in 1997 een rijksbijdrage in de kosten van de restauratie van de boerderij toegezegd, mits de werkzaamheden daarvoor uiterlijk 1 oktober aanvingen. Inmiddels lag ook een plan op tafel voor de herinrichting van het terrein rond de boerderij, waarbij de manege en de parkeervoorzieningen naar achteren werden verplaatst. De slepende onderhandelingen met de gemeente werden in het najaar door Van der Peet onder druk gezet. Hij stel de de restauratie van de boerderij niet te kunnen uitvoeren als hem niet voor een rendabele bedrijfsvoering meer pen sionpaarden werden toegestaan dan het maximum van 2 6 zoals door de gemeente aangegeven. Het bestuur van de stichting Ons Bloemendaal heeft het bedrijf bezocht en zich over de problemen laten voorlichten. Tot verwonde ring van de gemeente heeft voorzitter Garvelink daarna in het openbaar naar voren gebracht dat voor ons de grens van 26 paarden niet doorslaggevend is en dat de bollen schuur wel een gewijzigde bestemming had verdiend, als daarmee de restauratie van het gebouw gefinancierd had kunnen worden. De gemeente houdt vast aan een maxi mum van 26 pensionpaarden. Gelukkig werd de restaura tie van de boerderij wel in gang gezet. Wij realiseren ons dat wij met onze op onderdelen afwij kende mening in deze treden in een krachtenspel van geven en nemen, terwijl wij anderzijds steeds bij de gemeente aandringen op een helder beleid, vasthoudend heid aan de voorliggende bestemmingsplannen en op het uitoefenen van bestuursdwang als het niet anders kan. Landbouwgebieden als de strandvlakte van Vogelenzang staan onder grote druk, omdat het traditionele boerenbe drijf niet meer lonend is. Samen moeten rijk, provincie, gemeente, natuurbeschermingsorganisaties en cultuurhisto rische verenigingen als Ons Bloemendaal èn de eigenaren zoeken naar acceptabele oplossingen die dit erfgoed voor de toekomst zo goed mogelijk kunnen behouden. Naar ons idee hoort daar niet bij het inrichten van een golfbaan op 12 hectaren van het terrein van Van der Peet, waarvoor de nieuwe plannen naar verluidt in 1998 zullen worden ingediend door de golfvereniging van Villa Benvenuta met lepenhove op de achtergrond (foto J. Patijn) Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 7

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 7